Συλλεκτικό Στέκι
''ΕΣΤΙΑ'' πιάτο - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Αντίκες (https://syllektiko-steki.gr/forum-70.html)
+--- Νήμα: ''ΕΣΤΙΑ'' πιάτο (/thread-887.html)



''ΕΣΤΙΑ'' πιάτο - rubirosa - 19/03/17 22:50:16

[attachment=2003]Έχω ένα οικογενειακό  κειμήλιο ένα πιάτο που έχει πάνω τυπωμένο το πρώτο φύλλο της εφημερίδας ΕΣΤΙΑ.
Δεδομένου ότι προέρχεται από Ερμούπολη- Σύρος που έφτιαχναν πιάτα με ήρωες του ΄21,και βασιλικά γεγονότα, θα με ενδιέφερε
οποιαδήποτε πληροφορία για αυτό.


RE: ''ΕΣΤΙΑ'' πιάτο - Valeroi - 20/03/17 13:18:04

Επειδή είναι πολύ ιδιαίτερο να τυπώνει κάποιος σε πιάτο ένα κομμάτι μιας εφημερίδας και μάλιστα όχι κάποιο κεντρικό ή το όνομα αλλά κεντραρισμένο να δείχνει την ημερομηνία μήπως το τυπώσει κάποιος που δούλευε εκεί ή έχει κάποια σχέση με αυτούς που είχαν την εφημερίδα τότε?

Επιπλέον η μπροστά μεριά είναι σαν διπλωμένο χαρτί το σχέδιο μια άλλη εικασία μπορεί να είναι οτι μπορεί να τυπώθηκε σαν δείγμα επιχειρηματικού δώρου δεδομένου κιόλας την περιοχής (Ερμούπολη Σύρου) που τότε ήταν εμπορικό κέντρο, ήταν σαν άτυπη πρωτεύουσα, περισσότερα γράμματα έφευγαν απο εκεί πάρα απο Αθήνα και υπάρχει πλήθος εμπορικών επιστολών απο Ερμούπολη. 

Δε βοήθησα και πολύ απλά έδωσα μερικές ιδέες.


RE: ''ΕΣΤΙΑ'' πιάτο - heavy-metal - 20/03/17 15:23:35

Οδός νομισματοκοπείου 7 ( ίσον λεφτά) ... 
Είναι πάρα πολύ όμορφο !! Να το χαίρεσαι !! Καταπληκτικό !! Smile


RE: ''ΕΣΤΙΑ'' πιάτο - rubirosa - 20/03/17 15:43:42

(20/03/17 15:23:35)heavy-metal Έγραψε:  Οδός νομισματοκοπείου 7 ( ίσον λεφτά) ... 
Είναι πάρα πολύ όμορφο !! Να το χαίρεσαι !! Καταπληκτικό !! Smile
Σήμερα λέγεται Ανθυμου Γαζή 7,παραδίπλα στο κατάστημα συλλεκτικών του κ.Κώστα Σαραντάκη.
Σ'ευχαριστώ πολύ Smile


RE: ''ΕΣΤΙΑ'' πιάτο - rubirosa - 20/03/17 16:06:54

(20/03/17 13:18:04)Valeroi Έγραψε:  Επειδή είναι πολύ ιδιαίτερο να τυπώνει κάποιος σε πιάτο ένα κομμάτι μιας εφημερίδας και μάλιστα όχι κάποιο κεντρικό ή το όνομα αλλά κεντραρισμένο να δείχνει την ημερομηνία μήπως το τυπώσει κάποιος που δούλευε εκεί ή έχει κάποια σχέση με αυτούς που είχαν την εφημερίδα τότε?

Επιπλέον η μπροστά μεριά είναι σαν διπλωμένο χαρτί το σχέδιο μια άλλη εικασία μπορεί να είναι οτι μπορεί να τυπώθηκε σαν δείγμα επιχειρηματικού δώρου δεδομένου κιόλας την περιοχής (Ερμούπολη Σύρου) που τότε ήταν εμπορικό κέντρο, ήταν σαν άτυπη πρωτεύουσα, περισσότερα γράμματα έφευγαν απο εκεί πάρα απο Αθήνα και υπάρχει πλήθος εμπορικών επιστολών απο Ερμούπολη. 

Δε βοήθησα και πολύ απλά έδωσα μερικές ιδέες.
Δεν γνωρίζω αν είνα δυνατόν να εκτυπωθεί πάνω στο σμάλτο της πορσελάνης.
Πράγματι η Ερμούπολη ήταν εμπορικό και βιομηχανίκο κέντρο,που είχε προταθεί για πρωτεύουσα του Ελληνικο κράτους, μετά το Ναύπλιο.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Smile


RE: ''ΕΣΤΙΑ'' πιάτο - haros - 20/03/17 16:09:07

Θα συμφωνησω με τον Valeroi, δεν ειναι κατι διακοσμητικο που πουλουσαν στα μαγαζια, ειναι λογικα παραγγελια των τοτε υπευθυνων της εφημεριδας προφανως για δωρα σε συνεργατες, προσωπα ενδιαφεροντος  κλπ, εχει το σχημα της διπλωμενης εφημεριδας το αντικειμενο, δεν ειναι δηλαδη ενα στανταρ πιατο που απλως τυπωσαν κατι πανω του.


RE: ''ΕΣΤΙΑ'' πιάτο - nikos11 - 20/03/17 17:40:38

Όμορφο αναμνηστικό Θανάση. Αυτά φαίνεται ήταν τα επιχειρηματικά δώρα και αναμνηστικά της εποχής. Ανεξάρτητα από την αρθρογραφία και την πολιτική κατεύθυνσή της, η ΕΣΤΙΑ είναι μία από τις ιστορικότερες εφημερίδες. Στις σελίδες της έχουν αρθρογραφήσει σημαντικοί δημοσιογράφοι αλλά και λογοτέχνες. Επίσης, έχουν δημοσιευθεί εκατοντάδες ισολογισμοί εταιρειών, αλλά και αγγελίες κοινωνικών γεγονότων, μεταξύ αυτών και του δικού μου γάμου Smile Smile Smile .


RE: ''ΕΣΤΙΑ'' πιάτο - rubirosa - 20/03/17 22:43:19

(20/03/17 17:40:38)nikos11 Έγραψε:  Όμορφο αναμνηστικό Θανάση. Αυτά φαίνεται ήταν τα επιχειρηματικά δώρα και αναμνηστικά της εποχής. Ανεξάρτητα από την αρθρογραφία και την πολιτική κατεύθυνσή της, η ΕΣΤΙΑ είναι μία από τις ιστορικότερες εφημερίδες. Στις σελίδες της έχουν αρθρογραφήσει σημαντικοί δημοσιογράφοι αλλά και λογοτέχνες. Επίσης, έχουν δημοσιευθεί εκατοντάδες ισολογισμοί εταιρειών, αλλά και αγγελίες κοινωνικών γεγονότων, μεταξύ αυτών και του δικού μου γάμου Smile Smile Smile .
Τι σύμπτωση,και του δικού μου γάμου εκεί την είχα δώσει,θυμάμαι σε παρακείμενη εφημερίδα μου είχαν ζητήσει 7000δρχ
.Και λ'εω δεν πάω να ρωτήσω απέναντι στην ΕΣΤΙΑ και μου είπαν τα μισά Wink Wink


RE: ''ΕΣΤΙΑ'' πιάτο - noobcollector - 20/03/17 23:33:06

Μιας και το ανέφερες, τι άκυρη αυτή η προϋπόθεση να έχεις δημοσιεύσει την αγγελία. Έχουμε μείνει στο 1960.


RE: ''ΕΣΤΙΑ'' πιάτο - Valeroi - 21/03/17 10:33:12

Έχει μια λογική αλλά κυρίως ήταν για έσοδα των εφημερίδων, όπως και οι ισολογισμοί. Με τις απαιτήσεις της τρόικας όμως τώρα πια δεν είναι υποχρεωτικό να το δημοσιεύσεις σε εφημερίδα (νομίζω είναι υποχρεωτικό όμως με κάποιο τρόπο να το γνωστοποιήσεις)  οπότε έχουν βγει διάφορα site που το ανεβάζεις εκεί.

Το ίδιο έχει γίνει και με τους ισολογισμούς των εταιρειών δεν είναι πια υποχρεωτική η δημοσίευση σε εφημερίδες παραμένει όμως υποχρεωτική η γνωστοποίηση με κάποιον τρόπο στο κοινό.