Συλλεκτικό Στέκι
eBay - Iστορίες για αγρίους - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: eBay - Iστορίες για αγρίους (/thread-890.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8


eBay - Iστορίες για αγρίους - Nonos - 20/03/17 09:00:48

Όλα ξεκίνησαν σε μια βόλτα που έκανα στις δημοπρασίες στο eBay.
Έπεσα πάνω σε ένα αγγλικό χρυσό νόμισμα, σε κατάσταση MS, που μόλις είχε ανέβει σε δημοπρασία.
Χαμηλή αρχική τιμή εκκίνησης. Ο πωλητής στην Αγγλία και δεν στέλνει Ελλάδα, διαβάζω.
Feedback μία αρνητική με σχόλιο ότι είναι ψιλοαπατεωνάκος και καμιά 40αριά θετικές.
Του στέλνω μήνυμα αν στέλνει Ελλάδα, απαντά θετικά, τον ευχαριστώ και του κάνω μια πολύ δελεαστική προσφορά για "buy now". Την δέχεται και συμπληρώνει στην δημοπρασία του το buy now στην τιμή που του πρότεινα.
Το χτυπάω και το παίρνω.
Πάω τράπεζα καταθέτω τα χρήματα και πληρώνω με paypal. Όλα οκ, κομπλέ.
Γυρίζω στην δημοπρασία του ebay και χαζεύω το νόμισμα.
Μπαίνω στα πουλημένα του πωλητή και βλέπω τα νομίσματα που έχει πουλήσει, τότε διαπιστώνω το εξής: Oι φωτογραφίες του είναι χάλια και εντελώς ερασιτεχνικά βγαλμένες, αυτό που είχα κερδίσει είχε άκρως επαγγελματική απεικόνιση. Αρχίζω να ψάχνω το νόμισμα και το βρίσκω να το πουλάει έμπορος.
Του στέλνω μήνυμα, πως ακυρώνω την αγορά μου και να μου επιστρέψει τα χρήματα.
Μου στέλνει φωτογραφίες του νομίσματός του, το νόμισμα που έχει στα χέρια του και θα μου έστελνε είναι πλαστό.
Του γράφω να μου κάνει refund τα χρήματα.
Μου τα επιστρέφει με την σημείωση " Για αυτό δεν πουλάω εκτός UK για να μην έχω τέτοιου είδους μπερδέματα" Big Grin Big Grin
Ακόμα γελάω Rolleyes


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - digo - 20/03/17 09:08:43

Έπρεπε να του πεις να παρει selfie κρατωντας ο ίδιος το νομιςμα στο ενα χέρι και τον Guardian εκείνης της ημέρας στο αλλο.  Big Grin


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - Nonos - 20/03/17 09:32:18

Στον επόμενο Άγγλο απατεωνίδη Big Grin Big Grin


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - haros - 20/03/17 19:12:58

Ειναι στατιστικα αδυνατο, εφοσον ασοχλεισαι με ebay, να μην πεσεις καποια στιγμη σε καποιον απατεωνα.


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - belpedro - 28/04/17 10:24:56

Αν το τέλος είναι καλό με επιστροφή χρημάτων, όλα καλά,
μένει και η ιστορία ως ανάμνηση  Big Grin

Εμένα μου έτυχε για πρώτη φορά κάτι πρόσφατα που είναι για αγρίους....
δεν ξέρω αν έχει τύχει σε εσας,
κέρδισα μιά δημοπρασία εβαυ και όταν μπήκα να πληρώσω μέσω παυπαλ
βρήκα μια επιπλέον χρέωση περίπου 3€
σε ερώτηση μου στον πωλητή η απάντηση ήταν για τις χρεώσεις του παυπαλ!!!!!!!!!!!!!!!!
σημείωση πως ο πωλητης δεν είναι χθεσινός  και έχει ίδη μια αρνητική για τον ίδιο λόγο.

Τα πλήρωσα γιατί με ενδιέφερε το νόμισμα αλλα σκέφτομαι μια αρνητική....


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - haros - 28/04/17 14:33:46

Ειναι απαραδεκτος.
Σε αλλα σαιτ πωλησεων οντως χρεωνουν οι πωλητες την πληρωμη με paypal αλλα το αναγραφουν σαφως στην δημοσιευση.
Στο ebay η πληρωμη με paypal, χωρις επιβαρυνση, ειναι ουσιαστικα αυτονοητη, εαν ηθελε να το χρεωνει, θα επρεπε να το γραφει σαφως στους ορους της πωλησης με εντονα γραμματα.
Ειμαι γενικως κατα των αρνητικων, αλλα στην προκειμενη περιπτωση, μαλλον του αξιζει.(εαν δεν το αναγραφει στην αναρτηση).


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - sac - 28/04/17 14:58:23

Εχμμμ.... εδώ και κάμποσο καιρό, το PayPal υποχρεώνει τους πωλητές να μην χρεώνουν τις προμήθειές  του στους αγοραστές, αλλά να τα πληρώνουν οι ίδιοι, ώστε να μην είναι "αντικίνητρο" για τη χρήση του PayPal.
(Κάτι ανάλογο που συμβαίνει με τις πιστωτικές κάρτες και τις χρεώσεις τους γενικότερα.)

Μπορεί σε άλλα site να χρεώνουν οι πωλητές τις προμήθειες του PayPal στους αγοραστές, αλλά στο ebay, όπως καταλαβαίνεις, οι περισσότεροι φοβούνται να το κάνουν. Φυσικά, κανείς δεν θα τολμούσε να το γράψει.

(Μόνο μη με βάλεις να ψάξω να το βρω πού το λέει... :-)) )


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - miou - 28/04/17 15:27:39

(28/04/17 10:24:56)belpedro Έγραψε:  κέρδισα μιά δημοπρασία εβαυ και όταν μπήκα να πληρώσω μέσω παυπαλ
βρήκα μια επιπλέον χρέωση περίπου 3€
σε ερώτηση μου στον πωλητή η απάντηση ήταν για τις χρεώσεις του παυπαλ!!!!!!!!!!!!!!!!
σημείωση πως ο πωλητης δεν είναι χθεσινός  και έχει ίδη μια αρνητική για τον ίδιο λόγο.

Τα πλήρωσα γιατί με ενδιέφερε το νόμισμα αλλα σκέφτομαι μια αρνητική....

Η επιπλέον χρέωση είναι από την τράπεζα γιατί ο πωλήτης δεν μπορεί να τα αλλαξει αυτά 
Εκτος αν σου έστειλε total 


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - belpedro - 28/04/17 15:37:13

Δημήτρη αναφέρει για τους εντός της χώρας του ότι δεν δέχεται παυπαλ (national buyers)
Κόκκινη πάντως δεν θα του δώσω, θα ανοίξω υπόθεση και θα τα πάρω πίσω, όχι φυσικά για τα 3€
....έτσι για "μάθημα"


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - Nonos - 29/04/17 07:37:48

Και πολύ καλά θα κάνεις Τάκη.
Όσο η αντίδρασή μας σε κάθε είδους πονηρίδηδες είναι χλιαρή, τόσο αυτοί θα πολλαπλασιάζονται