Συλλεκτικό Στέκι
eBay - Iστορίες για αγρίους - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: eBay - Iστορίες για αγρίους (/thread-890.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - belpedro - 29/04/17 08:24:42

(28/04/17 15:27:39)miou Έγραψε:  
(28/04/17 10:24:56)belpedro Έγραψε:  κέρδισα μιά δημοπρασία εβαυ και όταν μπήκα να πληρώσω μέσω παυπαλ
βρήκα μια επιπλέον χρέωση περίπου 3€
σε ερώτηση μου στον πωλητή η απάντηση ήταν για τις χρεώσεις του παυπαλ!!!!!!!!!!!!!!!!
σημείωση πως ο πωλητης δεν είναι χθεσινός  και έχει ίδη μια αρνητική για τον ίδιο λόγο.

Τα πλήρωσα γιατί με ενδιέφερε το νόμισμα αλλα σκέφτομαι μια αρνητική....

Η επιπλέον χρέωση είναι από την τράπεζα γιατί ο πωλήτης δεν μπορεί να τα αλλαξει αυτά 
Εκτος αν σου έστειλε total 


ναι μου έστειλε invoice δικό του  Big Grin 

Subtotal
£ Χ
Postage
£ Ψ
Charges
£ 2.51


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - belpedro - 29/04/17 08:32:09

Καλημέρα παιδιά,
Μιχάλη οφείλουμε να αντιδρούμε γενικά σε κάθε τι περίεργο
αν δεν το κάνουμε όπως λες θα το βρούμε μπροστά μας αργότερα...


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - miou - 29/04/17 08:36:03

Καλημέρα belpedro,
Από τα fees συμπεραίνουμε ότι το αντικείμενο με τα μεταφορικά κόστιζε γύρω στα 60GBP
Δεν συμφέρει να ανοίξεις θέμα γιατί αφού κατέθεσες το υπερβάλον ποσό στο PayPal e-mail του, σημαίνει ότι συμφώνησες να επιβαρυνθείς τα PayPal fees
Αν ανοίξεις case αυτή δεν θα έχει καμία τύχη
φιλικά, 
Μανθος


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - gerta - 29/04/17 08:40:41

Καλημέρα. Επειδή είμαι φρέσκος στο eBay, ψώνισα από πωλητή που δέχεται μόνο PayPal που δεν έχω. Τον είχα ρωτήσει πρώτα αν δέχεται ebanking και μου είπε οκ αρκεί να έχω εγώ τα έξοδα της μεταφοράς των χρημάτων. Εννοείται πως στην μεταφορά που έκανα τα χρεώθηκα εγώ.
Το ερώτημα είναι, πληρώνω με βάση το invoice του eBay. Αυτός ενημερώνει ότι το αντικείμενο πληρώθηκε στο eBay. Χρεώνω με αυτόν τον τρόπο παραπάνω τον πωλητή;


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - miou - 29/04/17 08:49:07

(29/04/17 08:40:41)gerta Έγραψε:  Καλημέρα. Επειδή είμαι φρέσκος στο eBay, ψώνισα από πωλητή που δέχεται μόνο PayPal που δεν έχω. Τον είχα ρωτήσει πρώτα αν δέχεται ebanking και μου είπε οκ αρκεί να έχω εγώ τα έξοδα της μεταφοράς των χρημάτων. Εννοείται πως στην μεταφορά που έκανα τα χρεώθηκα εγώ.
Το ερώτημα είναι, πληρώνω με βάση το invoice του eBay. Αυτός ενημερώνει ότι το αντικείμενο πληρώθηκε στο eBay. Χρεώνω με αυτόν τον τρόπο παραπάνω τον πωλητή;

Αν ενημερωσει το eBay οτι παρεληφθει η πληρωμή θα τον χρεωσει με 10,6% του ποσού του αντικειμένου (οχι των μεταφορικών)
Αν δεν το ενημερώσει θα to γλιτώσει 
Το αν ενημέρωσε φαίνεται αν ανάψει το πρώτο σύμβολο στην φώτο


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - gerta - 29/04/17 09:00:28

Ευχαριστώ. Το σκεπτικό μου έχει να κάνει με χρεώσεις: Δέχεται PayPal παίρνει κατάθεση - θέλει όμως τα λεφτά του στο PayPal. Αυτές οι μεταφορές με αφήνουν λογικά αδιάφορο;
Επειδή εείναι δημοπρασία πρέπει να ενημερώσει. Δεν είναι αγορά εκτός συστήματος.
Τα σηματάκια τα έμαθα
Wink


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - belpedro - 29/04/17 09:07:31

Το εβαυ κρατά περίπου τώρα όπως τα θυμάμαι 10% και 3,5% το παυπαλ από την τιμή που έκλεισε
τα αφαιρεί δηλ. από τον πωλητή και του αποδίδει τα ρέστα.

Έχω ίδη μιλήσει με εβαυ και απάντησαν πως αν δεν τα επιστρέψει να ανοιξω υπόθεση και θα μου τα επιστρέψουν εκείνοι.

Απο τη στιγμή που δέχεσαι πληρωμή με παυπαλ ως πωλητής τις κρατήσεις τις γνωρίζεις και τις αποδέχεσαι!


3 χρόνια αγορές από εβαυ πρώτη φορά μου τυχαίνει

το επόμενο βήμα δηλ θα είναι να βάζουν και καπέλο 10% για τις χρεώσεις εβαυ?


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - Keyzer - 29/04/17 18:51:19

πωλητής slabbed με πλειστηριασμό και όχι buyitnow, έκανε το εξής:
κερδίζω με σχετικά καλή τιμή ms63 νόμισμα του 1879(δηλ 30% χαμηλότερα π'όσο να το βρω εδώ) και ms63 νόμισμα του 1900 σε τρελή τιμή(60% κάτω από εδώ).
Μου στέλνει το 1879, αλλά το 1900 "χάθηκε" και μου στέλνει πίσω refund ΠΟΛΥ ΠΡΟΘΥΜΑ Smile. Ντάξει δεν έχω να πω τίποτα, αλλά κοιτάω μέσα στα χιλιάδες feedback, μερικά neutral σχόλια... ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες ΧΑΧΑΧΑ


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - sac - 29/04/17 19:17:07

miou, μην λες άσχετα πράγματα.
Εντελώς φιλικά, έχεις γράψει ένα σωρό πράγματα που δεν ισχύουν και μπορεί να μπερδευτεί κανείς.
Εντελώς φιλικά, ξαναλέω.


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - haros - 30/04/17 00:14:54

Λοιπον, μιας και οι περισσοτεροι χτυπατε πραγματα η καποια στιγμη θα πουλησετε στο ebay, εχει ως εξης.

 Απο την στιγμη που κλεινει μια δημοπρασια με νικητη, η γινει buy it now, το ebay χρεωνει αυτοματα τον "λογαριασμο" που εχει ο πωλητης  σε αυτο ( ζητειται πληρωμη του μια φορα τον μηνα) ποσοστο 10%+ΦΠΑ, συνολικα 12,5%, επι του ποσου της δημοπρασιας μαζι με τα μεταφορικα, αδιαφορωντας για το εαν πληρωσε η οχι ο αγοραστης και με ποιο τροπο.
Η παραπανω χρεωση εξαλειφεται μονο εαν ανοιχτει case οτι ο αγοραστης δεν πληρωσε η γινει επιστροφη του αντικειμενου και full refund (μεσω paypal)  η ακυρωση της πωλησης.

Το paypal τωρα, παρακρατει την δικη του αμοιβη (4.5%+0.30$) μονο εφοσον ο αγοραστης πληρωνει μεσω αυτου, απο το ποσο της πληρωμης, οταν αυτη γινει.
Δηλαδη αποδιδει το ποσο στον πωλητη μειωμενο κατα την δικη του αμοιβη και μονο.

Πληρωμες μεσω τραπεζων να τις αποφευγετε, γιατι εχουν διαφορα ρισκα.
Καταρχας ο πωλητης πρεπει να σημειωσει χειροκινητα  στη πωληση οτι οντως πληρωθηκε.
Κατα δευτερον υπαρχει θεμα με τις αμοιβες των τραπεζων, εαν δεν θελετε να φτασει στον πωλητη μειωμενο ποσο, θαπρεπει να πληρωσετε εσεις και την αμοιβη της δικης του τραπεζας.
Κατα τριτον, υπαρχει θεμα με τις εγγυησεις και την προστασια που παρεχει σον αγοραστη το ebay, οταν η πληρωμη γινεται με οποιονδηποτε αλλο τροπο εκτος του paypal.