Συλλεκτικό Στέκι
eBay - Iστορίες για αγρίους - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: eBay - Iστορίες για αγρίους (/thread-890.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - miou - 30/04/17 00:35:33

(30/04/17 00:14:54)haros Έγραψε:  12,5%, επι του ποσου της δημοπρασιας μαζι με τα μεταφορικά
Σωστά όλα τα άλλα που έγραψες αλλά η χρέωση 12,5% γίνετε μόνο επι του ποσού του αντικειμένου... 
Ισως επειδή ασχολείσαι μόνο με νομίσματα αλλά Σε βαριά αντικείμενα έχει σημασία  Wink


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - acaliptos - 30/04/17 05:29:17

(29/04/17 18:51:19)Keyzer Έγραψε:  πωλητής slabbed με πλειστηριασμό και όχι buyitnow, έκανε το εξής:
κερδίζω με σχετικά καλή τιμή ms63 νόμισμα του 1879(δηλ 30% χαμηλότερα π'όσο να το βρω εδώ) και ms63 νόμισμα του 1900 σε τρελή τιμή(60% κάτω από εδώ).
Μου στέλνει το 1879, αλλά το 1900 "χάθηκε" και μου στέλνει πίσω refund ΠΟΛΥ ΠΡΟΘΥΜΑ Smile. Ντάξει δεν έχω να πω τίποτα, αλλά κοιτάω μέσα στα χιλιάδες feedback, μερικά neutral σχόλια... ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες ΧΑΧΑΧΑ

Tracking number δεν σου είχε δώσει για αυτο που χάθηκε ;


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - Keyzer - 30/04/17 08:06:49

(30/04/17 05:29:17)acaliptos Έγραψε:  
(29/04/17 18:51:19)Keyzer Έγραψε:  πωλητής slabbed με πλειστηριασμό και όχι buyitnow, έκανε το εξής:
κερδίζω με σχετικά καλή τιμή ms63 νόμισμα του 1879(δηλ 30% χαμηλότερα π'όσο να το βρω εδώ) και ms63 νόμισμα του 1900 σε τρελή τιμή(60% κάτω από εδώ).
Μου στέλνει το 1879, αλλά το 1900 "χάθηκε" και μου στέλνει πίσω refund ΠΟΛΥ ΠΡΟΘΥΜΑ Smile. Ντάξει δεν έχω να πω τίποτα, αλλά κοιτάω μέσα στα χιλιάδες feedback, μερικά neutral σχόλια... ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες ΧΑΧΑΧΑ

Tracking number δεν σου είχε δώσει για αυτο που χάθηκε ;

όχι. 
΄Ουτε και γι αυτό που ήρθε μου είχε δωσει.
Ξέχασα να πω ότι είναι και μάταιος κόπος η επικοινωνία μαζί του, ανεξαρτήτως ότι ζήτησα tracking, είχα ζητήσει για ένα από τα δύο νομίσματα να περιμενει 3 μέρες, ενώ είχα πληρώσει, για να κανω combined shipping με δημοπρασία του που έληγε άλλη μέρα. ναι μεν(εκ των υσ΄τερων διαπίστωσα, διαβάζοντας το φάκελο αποστολής) το είχε κάνει, αλλά δε μου απάντησε ποτέ.
αρχηγός...


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - sac - 30/04/17 11:10:47

(30/04/17 00:14:54)haros Έγραψε:  Κατα τριτον, υπαρχει θεμα με τις εγγυησεις και την προστασια που παρεχει σον αγοραστη το ebay, οταν η πληρωμη γινεται με οποιονδηποτε αλλο τροπο εκτος του paypal.

Με την επιφύλαξη που αναφέρει ο Δημήτρης, το έμβασμα συμφέρει από πολλές απόψεις.
Βασική προϋπόθεση να έχεις να κάνεις με σοβαρό πωλητή.

Μιλάμε πάντα για έμβασμα σε ευρώ από ελληνική τράπεζα σε χώρα της ευροζώνης.
(Μην αρχίσουμε να λέμε τώρα "κουλαμάρες" για τράπεζες του Χογκ-Κογκ...)

- Έχει τις μικρότερες χρεώσεις και για τις δύο πλευρές.
- Περνάει τα capital controls μέχρι τα 1000 ευρώ ανά ΑΦΜ και ανά τράπεζα.
(Αν δεν έχεις χρήματα στο PayPal και θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάρτα, δεν περνάει στους "δηλωμένους" εμπόρους.)
Αν έχεις λογαριασμό σε δύο τράπεζες, στέλνεις 2000. Ή στέλνεις 1000 ευρώ εσύ και 1000 ή σύζυγος.

Για όσους λοιπόν ενδιαφέρονται:
- Κάνεις το έμβασμα με τη επιλογή SHA (μοιρασμένα έξοδα), οπότε χρεώνεσαι 1 ευρώ (από e-banking).
- Αν κάνεις έμβασμα από το ταμείο της τράπεζας, χρεώνεσαι 8 ευρώ (ή κάπου εκεί).
- Για να αποχτήσεις e-banking, άλλες τραπεζες χρεώνουν 5 ευρώ, σε άλλες είναι δωρεάν.
- Άρα συμφέρει να αποχτήσεις e-banking έστω και για ένα έμβασμα.

Από το 2002 έχω στείλει πάρα πολλά εμβάσματα στην Ευρώπη. Και όταν λέω πάρα πολλά, εννοώ πάρα πολλά. Και όλα με την επιλογή SHA (μοιρασμένα έξοδα). Κανένας Ευρωπαίος δεν μου παραπονέθηκε ότι χρεώθηκε ο,τιδήποτε από την τράπεζά του.
Στην περίπτωση που σας πει ο πωλητής ότι τον χρέωσε η τράπεζα του, του στέλνετε το ποσό (2-4 ευρώ) με PayPal και όλα καλά... Εμένα, πάντως, δεν μου έχει συμβεί ποτέ από το 2002.

Κάποιες ελληνικές τράπεζες χρεώνουν 2-3 για εισερχόμενο έμβασμα. Αυτό βέβαια αφορά όσους πουλάνε στο ebay, όχι όσους αγοράζουν. Όμως οι επαγγελματίες έμποροι (λογικά) έχουν κάποιον "λογαριασμό όψεως" που (φυσιολογικά) δεν έχει χρεώσεις για εισερχόμενα εμβάσματα.
(Όστις τραπεζικός, ας το αναλύσει.)

--------------------------------

Από εκεί και πέρα, αναλαμβάνεις το ρίσκο:
(30/04/17 00:14:54)haros Έγραψε:  Κατα τριτον, υπαρχει θεμα με τις εγγυησεις και την προστασια που παρεχει σον αγοραστη το ebay, οταν η πληρωμη γινεται με οποιονδηποτε αλλο τροπο εκτος του paypal.



RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - sac - 30/04/17 11:40:57

Συμπληρωματικά:

- Για να χρεωθείτε όσο το δυνατό λιγότερο, το έμβασμα θα πρέπει να καλύπτει τις προδιαγραφές SEPA. Μην νοιάζεστε ποιες είναι αυτές οι προδιαγραφές. Συμπληρώστε σωστά τα στοιχεία που σας ζητάει η τράπεζά σας και οι προδιαγραφές SEPA θα καλυφθούν μόνες τους.
Το πιο σημαντικό είναι ο IBAN (International Bank Account Number, Δεθνής Αριθμός Τραπεζικού Λογαριασμού). Αν συμπληρώσετε αυτόν σωστά, έγινε σχεδόν όλη η δουλειά.

- Μπορεί να δείτε κάποιες επιλογές "επείγον", "να πιστωθεί άμεσα ο παραλήπτης", "υψηλή προτεραιότητα" κλπ. Μην τις επιλέξετε, θα χρεωθείτε χωρίς λόγο. Επιλέξτε "κανονική" προτεραιότητα. Σε δύο μέρες (εργάσιμες) το πολύ το έμβασμα θα έχει φτάσει στον προορισμό του.

- Το "έμβασμα" μπορεί να το δείτε στα αγγλικά ως bank tranfer ή wire (to wire the money ή send by wire) < το τελευταίο συνηθίζεται στας Αμερικάς. Στα γερμανικά Überweisung. Στην τραπεζική αργκό swift. Όλα αυτά είναι το ίδιο.

- Swift code είναι ο κωδικός της τράπεζας. Στο e-banking δεν είναι απαραίτητος, τον βρίσκει το "σύστημα" από τον ΙΒΑΝ. Φυσικά, καλύτερα να τον ξέρετε...
Για να μην μπερδευτείτε:
swift = έμβασμα
swift code = κωδικός εμβασμάτων της κάθε τράπεζας

Εμβάσματα εκτός ευροζώνης ή σε άλλα νομίσματα είναι μεγάλο μπέρδεμα. Αφήστε το.
(Εντούτοις, εκτός ευροζώνης, λειτουργού πολύ πιο εύκολα οι πιστωτικές κάρτες.)


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - haros - 30/04/17 11:47:57

Μιου, εδω και καιρο το  εβαυ χρεωνει την αμοιβη του και στα μεταφορικα,,

[url=http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=262933887521][/url]
tonymtyip Final price: $19.00 (Fixed Price)
262933887521
Final Value Fee 
$2.36
Apr 14 15:43:53

Shipping and other costs less sales tax: $2.50 (Fixed Price)
262933887521
Final Value Fee on Shipping 
$0.31


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - sac - 30/04/17 12:01:51

Ο λόγος;
Έχω αγαράσει ισπανικό τριαντάευρο 1 ευρώ με 33 ευρώ μεταφορικά. :-)


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - belpedro - 30/04/17 13:03:05

Γιώργο άκρως ενημερωτικά όσα ανέφερες, ευχαριστούμε.

Κάνω συχνά top up για να μεταφέρω χρήματα στο paypal
στέλνωντας έμβασμα σε λογαριασμό της deutsche bank που χρησιμοποιεί το paypal,
εκεί επιλέγω share στα έξοδα και πάντα είχα την απορία αν κρατά αντίστοιχο ποσό και από τη δική τους μεριά
και γενικά τα εμβάσματα τα απέφευγα με το φόβο των χρεώσεων της άλλης πλευράς,
επιλέγοντας share χρεώνομαι 1€ με e-banking, σε πολλές περιπτώσεις είναι μια καλή λύση λοιπόν.


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - sac - 30/04/17 14:35:04

Να 'σαι καλά, σύντροφε (συλλέκτη).
Το έμβασμα είναι μια χρήσιμη λύση, που (όπως κάθε τι) έχει τις "ιδιαιτερότητές" του.
Για μεγάλες εταιρίες (όπως το PayPal) μην έχεις καμιά αμφιβολία. Ως "Ανώνυμες Εταιρίες" δεν μπορεί να έχουν λογαριασμούς ταμιευτηρίου και τέτοια πράγματα...

(Μην κοιτάς που στην Ελλάδα προσπαθούμε να κάνουμε συναλλαγές χέρι με χέρι, μην τυχόν και "διαρρεύσει" πόσες λίρες έχουμε στο σεντούκι...)


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - corvus - 03/05/17 13:30:40

Οσον αφορα το αν θα γινει η στραβη ομως, το εμβασμα παρεχει καποια ασφαλεια οπως αντιστοιχα το paypal εχει buyer protection?

Γιατι ebay και paypal τα βρισκουνε, αλλα η καθε τραπεζα το ebay εικαζω πως το εχει ελαφρως γραμμενο.