Συλλεκτικό Στέκι
eBay - Iστορίες για αγρίους - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: eBay - Iστορίες για αγρίους (/thread-890.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - belpedro - 03/05/17 14:19:07

Αν η πληρωμή με έμβασμα αφορά αγορά εβαυ, σε καλύπτει το εβαυ


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - miou - 03/05/17 14:46:27

Το e-bay είναι επιχείρηση που βγάζει κέρδος από τις συναλλαγές των μελών του, δεν αναλαμβάνει εγγυητής, υπάρχει μονο η δυνατότητα αρνητικού feedback 
Μονος εγγυητής χρημάτων είναι το PayPal


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - corvus - 03/05/17 15:16:29

(03/05/17 14:46:27)miou Έγραψε:  Το e-bay είναι επιχείρηση που βγάζει κέρδος από τις συναλλαγές των μελών του, δεν αναλαμβάνει εγγυητής, υπάρχει μονο η δυνατότητα αρνητικού feedback 
Μονος εγγυητής χρημάτων είναι το PayPal

Μαλλον με αυτη την αποψη τεινω να συμφωνησω. Πώς θα πεισει το ebay την εκαστοτε τραπεζα να κανει επιστροφη των χρηματων?


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - belpedro - 03/05/17 15:39:19

(03/05/17 15:16:29)corvus Έγραψε:  
(03/05/17 14:46:27)miou Έγραψε:  Το e-bay είναι επιχείρηση που βγάζει κέρδος από τις συναλλαγές των μελών του, δεν αναλαμβάνει εγγυητής, υπάρχει μονο η δυνατότητα αρνητικού feedback 
Μονος εγγυητής χρημάτων είναι το PayPal

Μαλλον με αυτη την αποψη τεινω να συμφωνησω. Πώς θα πεισει το ebay την εκαστοτε τραπεζα να κανει επιστροφη των χρηματων?

Αρκετές φορές έχω ανοίξει υπόθεση και το εβαυ μου έχει επιστρέψει τα χρήματά μου
ποτέ δεν έχω ανοίξει υπόθεση στο παυπαλ, φυσικά τα χρήματα αυτά δεν κετέληξαν ποτέ στον αγοραστή
γιατί είτε η πληρωμή ήταν μέσω παυπαλ ή συνδεδεμένου λογαριασμού.

Έχετε δίκιο για το έμβασμα δεν μπορεί να το ελέγξει το εβαυ και δεν καλύπτει χρήματα....

Yes - the process of making a bank transfer is safe and secure. BUT there is no Buyer Protection on eBay for this method of payment, so that does not mean that the purchase is guaranteed to be 'safe'. 

The eBay Standard Purchase Protection Program no longer exists. As a buyer, you will be relying on the seller to put things right if the transaction goes wrong. If they don't, your only recourse will be to : 
but there will be no guarantee of getting the item or a refund. 


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - sac - 03/05/17 20:48:25

(03/05/17 15:39:19)belpedro Έγραψε:  The eBay Standard Purchase Protection Program no longer exists. 

Μου είχε διαφύγει αυτό. Καλά που το έγραψες...


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - haros - 04/05/17 13:02:23

Η προστασια του αγοραστη στο ebay ισχυει και ονομαζεται EBAY MONEY-BACK GUARANTEE, εφοσον η πληρωμη γινει με paypal.


 Επιπλεον το paypal, ασχετα εαν αγορασες απο το ebay η οχι, εχει το δικο του προγραμμα προστασιας που ειναι αποτελεσματικο, το εχω δοκιμασει και εχω παρει τα λεφτα μου πισω.
 Αρκει η πληρωμη να δειχνει οτι εγινε για αγορα.

 Για το εμβασμα μεσω web banking, ναι, ο.κ. μονο εφοσον εισαι 100% βεβαιος για την αξιοπιστια του πωλητη.
 Γιατι δεν σου παρεχει καμια προστασια σε περιπτωση απωλειας η κλοπης στα ταχυδρομεια (εκτος εαν ο πωλητης το εχει ασφαλισει), ουτε σου εξασφαλιζει οτι θα παρεις τα λεφτα σου πισω σε περιπτωση πλαστοτητας η μαπα αντικειμενου κλπ, ολα εξαρτωνται απο την καλη θεληση του πωλητη.
 O λογος που οι μπουλιοναδες (χρυσα, ασημια κλπ) δεν χρησιμοποιουν paypal και ζητανε εμβασμα, ειναι γιατι τα περιθωρια κερδους ειναι μικρα και το paypal τους παρακρατει ποσοστα απο την πληρωμη.
 Το ιδιο και οι οικοι δημοπρασιων κλπ.
 Ομως οι παραπανω ειναι αξιοπιστοι και εχουν ενα ονομα και επιπλεον ασφαλιζουν σε ιδιωτικες εταιρειες τις αποστολες τους στο εξωτερικο.


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - miou - 07/05/17 22:46:05

(30/04/17 11:47:57)haros Έγραψε:  Μιου, εδω και καιρο το  εβαυ χρεωνει την αμοιβη του και στα μεταφορικα

Μόλις τώρα πούλησα ένα αντικείμενο αξίας 40 με 30 μεταφορικά σύνολο 70
Το eBay με χρέωσε 4,13 συνολικά


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - haros - 07/05/17 23:33:07

Σε παραπεμπω μια σελιδα πισω σε τμημα του λογαριασμου μου, που παρεθεσα, οπου φαινεται σαφως η ξεχωριστη χρεωση των προμηθειων του ebay για το αντικειμενο και η ξεχωριστη χρεωση των προμηθειων του στα  ταχυδρομικα.
Τα χρεωνει στον λογαριασμο σου, απλως το κανει σε δυο γραμμες (μια για το αντικειμενο και μια για τα μεταφορικα)
Το κανει εδω και λιγα χρονια, γιατι οταν δεν χρεωνε προμηθειες στα μεταφορικα, εξυπνοι πουλουσαν πχ αντικειμενο 1 ευρω με μεταφορικα 100, για να γλυτωνουν τις προμηθειες.


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - miou - 07/05/17 23:41:46

Μια γραμμή μου έχει βάλει εμένα


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - miou - 08/05/17 00:01:23

Μόλις τώρα ξανά έλεγξα μου έχει προσθέσει και την 2η γραμμή με 3,1
Δεν έγινε αμέσως. Την 2 καθυστέρησε αρκετά να την βάλει