Συλλεκτικό Στέκι
eBay - Iστορίες για αγρίους - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: eBay - Iστορίες για αγρίους (/thread-890.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - Nonos - 04/10/17 07:55:31

Tελικά, άλλαξε τις φωτογραφίες, έβαλε μία δική του και πήρε προίκα 10 watchers  Big Grin


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - Nonos - 20/11/17 20:41:57

Τεταρτάκι του 1911!

https://www.ebay.com/itm/1911-Quarter-Sovereign-In-Gold-Mount-Stamped/172990548986

Πολύ τυχεροί εκεί στο UK!  Big Grin Tongue


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - nikos11 - 20/11/17 21:05:26

Και άτυχοι εμείς που δεν στέλνει Ελλάδα Sad Sad Sad Tongue !


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - Nonos - 26/11/17 10:43:51

Περιδιαβαίνοντας τους δρόμους και τα σοκάκια του eBay πριν δύο μήνες περίπου, "πέφτω" μπροστά σε ένα αγγλικό χρυσό νόμισμα το οποίο μου κίνησε το ενδιαφέρον, όμορφη ποικιλία λέω και δεν την περιγράφει, ούτε την αναφέρει ξαναλέω, κοιτάω τον πωλητή, άγγλος έμπορος, κοιτάω την τιμή, ψιλοδελεαστική, πάνω αρκετά από την τιμή του απλού, κάτω αρκετά από την τιμή της ποικιλίας. "Θα παραλάβετε ακριβώς το νόμισμα της φωτογραφίας" έγραφε με κεφαλαία και έντονα γράμματα. Του δίνω ένα best offer αρκετά πιο πάνω από την τιμή του απλού αλλά κάτω από την τιμή που αξιολογώ εγώ την εν λόγω ποικιλία. Χωρίς να έχω πολλές ελπίδες, δεν καιγόμουν να το πάρω, το έχω και σε απλό και στην ποικιλία αυτή που έβλεπα στην οθόνη. Έλα μου ντε όμως που κάνει αποδεκτή την προσφορά του νομίσματος ο πωλητής του νομίσματος. Χα λέω. Δεν μου καλοάρεσε, είδα και μία αρνητική που είχε, παρόλα αυτά προχώρησα και το πλήρωσα κανονικότατα την επόμενη ώρα.

Το περίμενα, είχα δε καταλήξει εγκεφαλικά πως τις περισσότερες πιθανότητες συγκεντρώνει το σενάριο να μου στείλει άλλο νόμισμα.
Και έτσι έγινε, μου στέλνει το πακέτο το ανοίγω και βλέπω άλλο νόμισμα από αυτό που είχε στις φωτογραφίες του στην λίστα.
Του στέλνω αμέσως μήνυμα και του λέω πως μου έστειλε άλλο νόμισμα πως θέλω να του το επιστρέψω και να μου βάλει τα ταχυδρομικά για να το κάνω. Το πρώτο που μου έγραψε είναι πως είναι το ίδιο ακριβώς της λίστας του, όταν του έστειλα φωτογραφίες με σημειωμένες τις διαφορές ανάμεσα στα δύο νομίσματα τότε είδε το φως το αληθινό, είναι το ίδιο νόμισμα βάση χρονολογίας  και καμία αναφορά στο ότι είναι το ίδιο ακριβώς που είχε στη λίστα του.
Ανοίγω επιστροφή του αντικειμένου στο eBay και ζητάω να μου δώσει και τα ταχυδρομικά της επιστροφής γιατί παρέλαβα άλλο νόμισμα από αυτό της περιγραφής.
Μου στέλνει μήνυμα ο πωλητής με το οποίο διερευνά το κατά πόσο θα με ενδιέφερε να το κρατήσω, του λέω πως το κρατάω αν μου στείλει την διαφορά που αξιολογώ και θέλω. Δεν την δέχεται την διαφορά, (παρόλο που έκανα ένα ψιλοπαζαράκι για να μην αναλωθώ άλλο με αυτήν την υπόθεση), δέχεται όμως την επιστροφή και ανοίγει υπόθεση στο eBay την τελευταία μέρα (αυτό πως έγινε δεν το πολυκατάλαβα αλλά κατάλαβα πως είχε τηλεφωνική επικοινωνία με το helpdesk του ebay uk).
Λαμβάνω ένα email από το eBay UK πως η υπόθεση "παγώνει" για 5 μέρες.
Την τέταρτη μέρα λαμβάνω ένα μήνυμα από τον πωλητή με το οποίο προσπαθεί να με παραπλανήσει σχετικό με το ύψος της διαφοράς που είχα δεχθεί για να κρατήσω το νόμισμα, του το ξεκόβω και του αντιγράφω τι ακριβώς του είχα γράψει.
Την επόμενη μέρα, την πέμπτη και τελευταία πριν το "ξεπάγωμα" λαμβάνω ένα ενημερωτικό email από το paypal πως έλαβα χρήματα από τον πωλητή, όχι επιστροφή χρημάτων αλλά κατάθεση με αιτιολογία "επιστροφή για το τάδε νόμισμα" και με παρακράτηση προμήθειας από το paypal. Τα χρήματα που είχαν μεταφερθεί στον λογαριασμό μου ήταν η προσφορά που μου είχε κάνει ο πωλητής μείον την προμήθεια της μεταφοράς από paypal!!!
Σε μερικά λεπτά μου έρχεται ειδοποίηση από το eBay πως η υπόθεση έκλεισε μετά από την επιστροφή που έλαβα από τον πωλητή. Τι λένε αυτοί ρε, λέω, ήμουν και με έναν φίλο σπίτι τα είχαμε "τσούξει" λιγάκι και είχαμε κλίμα και κέφι στο τσακίρ.
Στέλνω appeal στο eBay και στα σχόλια αναφέρω οργισμένα πως δεν είχα συμφωνήσει με τον πωλητή και κακώς έκλεισαν την υπόθεση και πως ο πωλητής βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση έναντι εμού λόγω της απευθείας τηλεφωνικής επικοινωνίας που έχει με το ebay UK κλπ κλπ. Και γίνεται αυτό που δεν περίμενα με τίποτα, χαχα. Και μάλιστα σε λιγότερο από μία ώρα!!!
Το ebay μου έστειλε ΟΛΑ τα χρήματα στην paypal, full refund και κλείνει το appeal!!!
Kαι έχω το νόμισμα, το partial refund του πονηρίδη άγγλου (ο οποίος μέχρι τώρα δεν έχει ακουστεί, μα καθόλου όμως) και το full refund από το ebay. 

Οπότε να ξέρετε πως όπως και στην ζωή έτσι και στο eBay "it ain't over 'til the fat lady sings" όσο για τον άγγλο
έχω σκοπό να του γυρίσω πίσω το νόμισμα, και θα το κάνω, μόνο που θέλω να περιμένω να δω εντός 180 ημερών τι θα πράξει για να είμαι 100% σίγουρος για το αν θα του στείλω μόνο το νόμισμα ή και μέρος του partial refund (μείον τα ταχυδρομικά και το fee) και αφού δω στις λίστες του αν έχει λάβει το "μήνυμα"  Wink


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - toni-g - 26/11/17 11:40:34

Καλα ξηγηθηκες στον πονηριδη


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - nikos11 - 26/11/17 12:48:49

Πολύ καλά έκανες και το κυνήγησες και δικαιώθηκε από το αποτέλεσμα. Πολλές φορές δεν έχουμε τη γνώση των δικαιωμάτων μας ή το χρόνο ή τη διάθεση και την πατάμε...


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - Nonos - 26/11/17 13:24:09

Νίκο να σου πω την αλήθεια δεν το περίμενα πως μπορούσε να αλλάξει η απόφαση του ebay.
Ίσως να έπαιξε ρόλο η διάθεση που υπήρχε εκείνη την στιγμή, η παρέα ή ακόμα και  ότι τα είχαμε "σφίξει" γερά και το διασκεδάζαμε Big Grin Big Grin 

Πάντως ναι, αν έχεις το δίκιο με την μεριά σου, μου έχουν πει πως ακόμα και τηλεφωνικά μπορεί να εισακουστούν οι ενστάσεις σου από ebay.

Ευχαριστώ Τόνυ Smile


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - μαρκος - 26/11/17 14:08:41

Τελος καλο ολα καλα,αυτο που θελω να γραψω εγω ειναι οτι πολυ καλα κανουμε και βαζουμε τις συναλλαγες -εμπειριες μας απο το ιμπει γιατι μαθαινουμε ολοι απο αναλογα παραδειγματα


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - haros - 26/11/17 14:24:12

Εδω ταιριαζει η παροιμια "αγαπαει ο Θεος τον κλεφτη, αγαπα και τον νοικοκοιρη" Big Grin

Πηγε για μαλλι και βγηκε κουρεμενος ο τυπος..


RE: eBay - Iστορίες για αγρίους - Nonos - 26/11/17 15:28:56

Εσένα haros, σου χρωστάω, χώρια που είσαι και γουρλής, χο χο χο  Big Grin Big Grin
Οπότε σκέφτομαι την επόμενη φορά να σου φέρω λίγο χαλβά Φαρσάλων  Angel