Συλλεκτικό Στέκι
Ταληρο 33 dd? - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: Ταληρο 33 dd? (/thread-906.html)

Σελίδες: 1 2


Ταληρο 33 dd? - Vasilisfla - 22/03/17 14:10:09

Καλησπέρα, τι να γραψω αγαπητοι φιλοι στο χαρτονακι? Double die και σπασιμο μητρας ? Η λεω μπαρουφες? Ευχαριστώ για τον χρονο σας!


RE: Ταληρο 33 dd? - haros - 22/03/17 15:33:25

Μου κανει για μηχανικος διπλασιασμος (που γινεται την ωρα που χτυπιεται το νομισμα) και οχι για doubled die.(που γινεται κατα την κατασκευη της μητρας εργασιας)
Ριξε μια ματια εδω για τις διαφορες τους.
http://www.doubleddie.com/144822.html

Σπασιμο μητρας εχει, αλλα αυτο δεν ειναι κατι για να το αξιολογησεις η για να το γραψεις στο καρτελακι σου.


RE: Ταληρο 33 dd? - nikos11 - 22/03/17 18:58:23

Βασίλη καλησπέρα. Να κάνω μία ερώτηση και μου απαντάς αν θέλεις Rolleyes . Έχεις τόσα πολλά τάληρα 1833 που κρατάς σημειώσεις στα χαρτάκια πχ σπασμένη μήτρα, διπλοχτυπημένο, με τελεία εδώ, με βαρεία εκεί, το Α πιό κοντά, το 3 πιό στραβά Smile Smile ; 

Κατά τα λοιπά θα συμφωνήσω ότι για double die δεν μου φαίνεται Undecided . Για σπάσιμο σίγουρα.


RE: Ταληρο 33 dd? - Vasilisfla - 23/03/17 21:10:55

(22/03/17 18:58:23)nikos11 Έγραψε:  Βασίλη καλησπέρα. Να κάνω μία ερώτηση και μου απαντάς αν θέλεις Rolleyes . Έχεις τόσα πολλά τάληρα 1833 που κρατάς σημειώσεις στα χαρτάκια πχ σπασμένη μήτρα, διπλοχτυπημένο, με τελεία εδώ, με βαρεία εκεί, το Α πιό κοντά, το 3 πιό στραβά Smile Smile ; 

Κατά τα λοιπά θα συμφωνήσω ότι για double die δεν μου φαίνεται Undecided . Για σπάσιμο σίγουρα.
Αν δεν ρωτησω δεν θα μαθω Νικο..
Ειπα να αρχισω να γραφω στα χαρτακια μικρολεπτομεριες τετοιες γιατι καμια φορα στο μελλον μπορει να χρειαστεί ...
Εσυ Νικο και μου απαντας αν θελεις Wink .κανεις σε ολους απογραφη των νομισματων που εχουν στην συλλογη τους?, μονο ταληρα? Ή απλα τι εχω εγω σε ενδιαφερει να ξερεις Tongue ...?
(Ο πατερας μου παντως ελεγε αν εχεις πανω απο 3 κατι...η συλλεκτης εισαι ή νεοπλουτος)..εγω ψιλοαφραγκος ειμαι..


RE: Ταληρο 33 dd? - nikos11 - 24/03/17 00:39:55

Βασίλη νομίζω παρεξήγησες το σχόλιό μου. Δεν είπα να μη ρωτήσεις, ίσα-ίσα που σου έδωσα και εγώ την απάντησή μου. Ρώτησα αν έχεις τόσα πολλά που χρειάζεται να σημειώνεις τι είναι το καθένα Smile Rolleyes . Ευχαρίστως λοιπόν σου απαντώ και για να φύγει οποιαδήποτε αμφιβολία, ούτε ρώτησα πόσα τάληρα έχεις, ούτε απογραφή κάνω τι έχει ο καθένας, ούτε καν θυμάμαι.

ΥΓ. Το ψιλοάφραγκος δεν είναι συνόνυμο ούτε του συλλέκτη ούτε του νεόπλουτου Wink .
ΥΓ2. Αν εξαιρέσεις κάτι μασούρια της μεταπολίτευσης, δεν διαθέτω παραπάνω από 2 από κάποιο νόμισμα και αυτά μου έχουν ξεμείνει από κάτι ψιλοαναβαθμίσεις Smile .


RE: Ταληρο 33 dd? - Vasilisfla - 24/03/17 11:27:34

(24/03/17 00:39:55)nikos11 Έγραψε:  Βασίλη νομίζω παρεξήγησες το σχόλιό μου. Δεν είπα να μη ρωτήσεις, ίσα-ίσα που σου έδωσα και εγώ την απάντησή μου. Ρώτησα αν έχεις τόσα πολλά που χρειάζεται να σημειώνεις τι είναι το καθένα Smile Rolleyes . Ευχαρίστως λοιπόν σου απαντώ και για να φύγει οποιαδήποτε αμφιβολία, ούτε ρώτησα πόσα τάληρα έχεις, ούτε απογραφή κάνω τι έχει ο καθένας, ούτε καν θυμάμαι.

ΥΓ. Το ψιλοάφραγκος δεν είναι συνόνυμο ούτε του συλλέκτη ούτε του νεόπλουτου Wink .
ΥΓ2. Αν εξαιρέσεις κάτι μασούρια της μεταπολίτευσης, δεν διαθέτω παραπάνω από 2 από κάποιο νόμισμα και αυτά μου έχουν ξεμείνει από κάτι ψιλοαναβαθμίσεις Smile .

Νικο δεν παρεξηγησα τιποτα! Αστειεύομαι, ισως οχι πετυχημένα..


RE: Ταληρο 33 dd? - nikos11 - 24/03/17 11:42:31

(24/03/17 11:27:34)Vasilisfla Έγραψε:  Νικο δεν παρεξηγησα τιποτα! Αστειεύομαι, ισως οχι πετυχημένα..
Κανένα πρόβλημα  Big Grin !


RE: Ταληρο 33 dd? - solferino - 24/03/17 11:43:22

συμφωνώ με τον χάρο . δε μοιαζει με double die...στα γραμματόσημα το λένε due to slice... σα να γλυστράει η πρέσα και να φαίνεται διπλοχτυπημενο αλλά δεν είναι .


RE: Ταληρο 33 dd? - Vasilisfla - 24/03/17 15:16:12

Ευχαριστώ πολύ κυριοι!


RE: Ταληρο 33 dd? - KVASSOS - 24/03/17 18:13:43

Επαναχαραξη της μητρας που εχει φθαρει απο την χρηση και οι γωνιες των γραμματων εχουν χασει τις ακμες τους .
 Ωραιο νομισμα Βασιλη!!!

Κυριε Νικο (11) να ευχηθω και 5αδες ?