Συλλεκτικό Στέκι
1/2 δολαριο 1936 York - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα Ξένα Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-89.html)
+--- Νήμα: 1/2 δολαριο 1936 York (/thread-925.html)



1/2 δολαριο 1936 York - arhaikos - 28/03/17 19:21:21

Καλησπερα,

Θα ηθελα να μου πειτε σε τι κατασταση το βλέπετε.


RE: 1/2 δολαριο 1936 York - rubirosa - 28/03/17 20:35:01

Δείχνει για MS.  
Nα το χαίρεσαι Smile


RE: 1/2 δολαριο 1936 York - cat - 28/03/17 21:13:58

MSαρα κατα την αποψη μου. Ωραιο νομισμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


RE: 1/2 δολαριο 1936 York - haros - 28/03/17 21:33:50

Ειναι αναμνηστικο ασημενιο μισοδολλαρο απο αυτα που εξεδιδαν οι Αμερικανοι για καθε πολιτεια, (αλλα και για εμβληματικες προσωπικοτητες της ιστοριας τους),  αποτελουν μια ωραια συλλογη απο μονα τους.
Ακυκλοφορητακι δειχνει και πιανει τιμουλες, εαν το ειχα εγω θα το πιστοποιουσα , στα Αμερικανικα το τραβαει ο οργανισμος τους....


RE: 1/2 δολαριο 1936 York - arhaikos - 29/03/17 08:46:45

Καλημερα και σας ευχαριστω για τις απαντήσεις.

Απο οτι εχω προσεξει εχουν διαφορα 50-60 ευρω τα raw απο τα slabbed σε ακυκλοφορητα (εκτος βεβαια απο 67 και πανω) και ετσι δεν πληρωνω 30 ευρω πιστοποιηση συν 3-4 μηνες αναμονη, γιατι δεν συλλεγω τετοιου ειδους νομισματα.


RE: 1/2 δολαριο 1936 York - haros - 29/03/17 13:17:15

Φιλε μου, δικο σου ειναι, οτι θελεις το κανεις.
 Εφοσον, οπως λες, δεν τα μαζευεις αυτα, αρα καποια στιγμη θα το πουλησεις, θα σου πω τα εξης.
 Προσωπικα μαζευω world coins και  με "συμφερει" να μην τα πιστοποιουν οταν τα εχουν στα χερια τους συμπατριωτες μου που θελουν να τα πουλησουν, για να μπορω να τα παιρνω φτηνα.(παντα με το αναλογο ρισκο, εχω ομως αρκετη πειρα για να το διαχειριστω).
 Οι γνωμες ομως που εκφραζω στα φορα, χρονια τωρα, εχουν να κανουν με την συλλεκτικη αλληλοβοηθεια και οχι με το τι συμφερει εμενα.

 Σε αυτα τα νομισματα, αγοραστες ειναι κυριως Αμερικανοι.
 Εαν λογαριασμος απο Ελλαδα αποπειραθει (πχ στο ebay) να πουλησει απιστοποιητο αμερικανικο, η τιμη που θα πιασει θα ειναι υποδεεστερη απο εναν αμερικανο πωλητη, ειδικα εαν αυτος ειναι γνωστος και μεγαλος.
 Γιατι οι Αμερικανοι μας θεωρουν, απο αυτη την αποψη, εφαμιλλους των Κινεζων, των Αλβανων  κλπ κλπ.
 Οσο για πωληση στην εγχωρια αγορα απιστοποιητου Αμερικανικου, δεν θα σου πω κατι, εαν αποπειραθεις θα καταλαβεις..
 Φιλικα και καλη συνεχεια.


RE: 1/2 δολαριο 1936 York - arhaikos - 29/03/17 14:15:55

(29/03/17 13:17:15)haros Έγραψε:  Φιλε μου, δικο σου ειναι, οτι θελεις το κανεις.
 Εφοσον, οπως λες, δεν τα μαζευεις αυτα, αρα καποια στιγμη θα το πουλησεις, θα σου πω τα εξης.
 Προσωπικα μαζευω world coins και  με "συμφερει" να μην τα πιστοποιουν οταν τα εχουν στα χερια τους συμπατριωτες μου που θελουν να τα πουλησουν, για να μπορω να τα παιρνω φτηνα.(παντα με το αναλογο ρισκο, εχω ομως αρκετη πειρα για να το διαχειριστω).
 Οι γνωμες ομως που εκφραζω στα φορα, χρονια τωρα, εχουν να κανουν με την συλλεκτικη αλληλοβοηθεια και οχι με το τι συμφερει εμενα.

 Σε αυτα τα νομισματα, αγοραστες ειναι κυριως Αμερικανοι.
 Εαν λογαριασμος απο Ελλαδα αποπειραθει (πχ στο ebay) να πουλησει απιστοποιητο αμερικανικο, η τιμη που θα πιασει θα ειναι υποδεεστερη απο εναν αμερικανο πωλητη, ειδικα εαν αυτος ειναι γνωστος και μεγαλος.
 Γιατι οι Αμερικανοι μας θεωρουν, απο αυτη την αποψη, εφαμιλλους των Κινεζων, των Αλβανων  κλπ κλπ.
 Οσο για πωληση στην εγχωρια αγορα απιστοποιητου Αμερικανικου, δεν θα σου πω κατι, εαν αποπειραθεις θα καταλαβεις..
 Φιλικα και καλη συνεχεια.


χαιρομαι πραγματικα που οι γνωμες που εκφραζεις εχουν να κανουν με την συλλεκτικη αλληλοβοηθεια και οχι με το τι σε συμφερει. Την ιδια συμβουλη θα εδινα και σε αλλον χωρις να εχω καποια συμφεροντα. Δηλαδη να μην δινει αδικα χρηματα στο μονοπωλιο τις Αμερικης και μονο για καποιο νομισμα που πραγματικα αξιζει.


RE: 1/2 δολαριο 1936 York - HEKTOOP - 29/03/17 14:38:31

(29/03/17 13:17:15)haros Έγραψε:   Γιατι οι Αμερικανοι μας θεωρουν, απο αυτη την αποψη, εφαμιλλους των Κινεζων, των Αλβανων  κλπ κλπ.
μακάρι να μας θεωρουσαν "εφαμιλλους"