Συλλεκτικό Στέκι
Kρύφτηκαν τα "καλά" αγγλικά? - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Kρύφτηκαν τα "καλά" αγγλικά? (/thread-926.html)



Kρύφτηκαν τα "καλά" αγγλικά? - Nonos - 29/03/17 11:57:27

Παρατηρώ τον τελευταίο καιρό μιά έλλειψη στην προσφορά ακριβών αγγλικών χρυσών νομισμάτων μέσω δημοπρασιών, αυτό μπορεί να έχει σχέση με το brexit και τις συνέπειές του ως προς τα συλλεκτικά αγγλικά και τις πιθανές αλλαγές στις τιμές τους? κράτημα για να ξεκαθαρίσει το τοπίο?  ή είναι απλά μια χρονική συγκυρία άσχετη με όλα αυτά και απλά έτυχε?


RE: Kρύφτηκαν τα "καλά" αγγλικά? - chris_1972 - 29/03/17 12:07:24

Κάτι τέτοιο το βλέπουμε εδώ και ενάμισι με δυο χρόνια. Θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με το brexit. Είναι μια στάση αναμονής νομίζω, μιας και οι τιμές έχουν πέσει (όχι σε όλα όμως).


RE: Kρύφτηκαν τα "καλά" αγγλικά? - chris_1972 - 29/03/17 12:10:55

Αυτό συμβαίνει προτού ακόμη είχαμε τις εξελίξεις για το brexit. Μάλιστα έχει γίνει σλόγκαν μεταξύ φίλων μου ο παρακάτω σύντομος  διάλογος:
-Βγήκε τίποτα καλό?
-Μπα, νέκρα.....


RE: Kρύφτηκαν τα "καλά" αγγλικά? - ellinas - 29/03/17 12:27:26

Αν μιλαμε για ebay εχουν βγει καποιοι νεοι παικτες που παρατηρω οτι πουσαρουν τις τιμες με σκοπο να παγιωσουν υψηλες τιμες σε νομισματα τα οποια κατα την εκτιμηση μου δεν αξιζουν τοσα χρηματα.
Οπως και ναχει η αληθεια ειναι οτι δεν βγαινουν πλεον καλα κομματια με την συχνοτητα που εβγαιναν και αυτα τα λιγα που κυκλοφορουν εχουν τιμες φαρμακειο Smile Smile Smile


RE: Kρύφτηκαν τα "καλά" αγγλικά? - Nonos - 29/03/17 15:30:37

Στους οίκους δημοπρασιών αναφερόμουν κυρίως, αλλά ναι και στο eBay βλέπω και εγώ αυτά που αναφέρθηκαν


RE: Kρύφτηκαν τα "καλά" αγγλικά? - haros - 29/03/17 15:40:15

Ισως οι Αγγλοι να φυλανε τα καλα τους κοματια σαν εξασφαλιση σε περεταιρω μελλοντικη  υποτιμηση της στερλινας εν οψει BREXIT (που βεβαια θα ολοκληρωθει σε 2 χρονια το νωριτερο).
 Πρεπει να εισαι και λιγο insider στην συγκεκριμενη αγορα για να εχεις ολοκληρωμενη αποψη, ισως ο Gkounto μας διαφωτισει περισσοτερο.


RE: Kρύφτηκαν τα "καλά" αγγλικά? - chris_1972 - 29/03/17 15:41:15

όταν τα καλά νομίσματα μπαίνουν σε συλλογές είναι φυσικό να μικραίνει η ποσότητα αυτών που κυκλοφορούν στην αγορά. Δεν υπήρξε- ή μπορεί και να συνεχίζεται αυτό- περίοδος που καλά νομίσματα πωλούταν σε υπερβολικά υψηλές τιμές, δεν κάναμε λόγο πολλές φορές για αγοραστές από Ρωσσία? Μήπως όλα αυτά ήταν η νομιμοποίηση των χρημάτων τους? Μπορεί να μην έχει έρθει ακόμη η ώρα για  αυτά τα νομίσματα να γυρίσουν πίσω στην αγορά.


RE: Kρύφτηκαν τα "καλά" αγγλικά? - gkounto - 29/03/17 18:00:46

Καλησπερα στην παρέα.
Καταρχάς να ευχαριστήσω τον Δημήτρη για την εμπιστοσύνη του στην γνώμη μου για την αγγλική αγορά.
Η αλήθεια ειναι οτι εγω προςωπικα εχω χάσει την εμπιστοσύνη μου σε αυτήν εδω και πολυ καιρό. Ειναι ας πουμε σαν να περιμενω ενα μεγάλο σεισμό που δεν έχει γίνει για πολλα χρονια και ειναι η ώρα αλλα δεν ξέρω ακριβως ποτε θα γίνει. Αλλα θα γίνει. Τι εννοώ.
Εννοώ οτι τα αγγλικά καλα νομισματα ανέβηκαν υπερβολικά και πολυ γρήγορα και για πολλα χρονια αυτό συντηρείται. Τα χαμηλά επιτόκια με ελάχιστες εναλλακτικές επένδυσης σε συνδυασμό με την υπέρ τύπωση χαρτονομισμάτων διεθνώς αλλα και την εμφάνιση επενδυτικών funds με χαρτοφυλάκιο νομισματα και τέχνη έδωσαν μια μεγάλη ώθηση και έβγαλαν απο την μέση τον συλλέκτη . 

Μεχρι τοτε η αγορά ανέβαινε σταδιακά και μάλλον αργά με ρυθμό που υπαγορευόταν απο την ένταξη σε αυτήν νέων συλλεκτών. Απο την στιγμή που την πράγματα άλλαξαν, έγινε αυτό που προανέφερα. Πότε θα γίνει ο ο σεισμός; Οταν αρχισει ο παγκοσμια οικονομία να ανακάμπτει. Τοτε θα φύγει ο επενδυτής απο τη μέση και θα μείνει ο συλλέκτης. Τα νομισματα (ολα οχι μόνο τα αγγλικά αλλα κυρίως αυτα επειδή έχουν ανεβεί δυσανάλογα) θα επανέλθουν σε τιμές που ανταποκρίνονται στην συλλεκτική και οχι επενδυτική κοινότητα.
Το οτι τα καλα αγγλικά αυτη τη στιγμή λείπουν απο την αγορα οφείλεται στο οτι τα διεθνή funds έχοντας απορροφήσει σχεδόν εξολοκλήρου την αγορά προσπαθούν να δημιουργήσουν τεχνητή έλλειψη με σκοπό την διατήρηση των τιμών. Πιθανότατα να εξακολουθήσει αυτό αλλα με φθίνουσα πορεία και μάλλον με ήρεμη προσαρμογή στις νέες επενδυτικές ευκαιρίες. Δεν θα γίνει δηλαδη μπαμ. Και σε αυτό θα βοηθήσει και η συνεχής υποτίμηση των χαρτονομισμάτων και της αγοραστικής τους δύναμης. 
Πάντως να σας πω οτι αυτη τη στιγμή "κοινά" Αγγλικά (πχ 1911,1937,proofs) έχουν πέσει κατα περίπου 20%. Εκει έχουν σταθεροποιηθεί προς το παρον. Πεντολιρα 1887 ms62 αν δεν έχουν ξεπεραστεί έχουν παντως φτάσει ταβάνι στα περίπου €3-3200, ζήτηση εχουν τα του 1893 που δεν ειναι εύκολα σε οτιδήποτε απο 58 (€4000) και πάνω, του 1902 (€3000 και πάνω σε ms) που ειναι παρεξηγημένα, τα του 1911 (το μισό της μεγάλης σειράς περίπου €6-7000) οπωσδήποτε και του 1937 αλλα εδω περιμένετε έχουν τιμη που αγόραζες όλο το σετ πριν 3 χρονια δεν βλέπω να διατηρείται αυτό πολυ. 

Εν κατακλείδι οποίος (επενδυτης) έχει μπει καλα έκανε, οποίος ειναι έξω ας περιμένει η ας παει σε άλλες αγορές. Ο συλλέκτης αναγκαστικά θα περιμένει.


RE: Kρύφτηκαν τα "καλά" αγγλικά? - Nonos - 29/03/17 18:24:34

Καλησπέρα Γιώργο, πολύ ενδιαφέρουσα η ανάλυση που έκανες, η κατακλείδα της, δε, σπουδαία!


RE: Kρύφτηκαν τα "καλά" αγγλικά? - gkounto - 29/03/17 19:02:39

Ενα ερώτημα που προκύπτει ειναι υπάρχουν ακόμα επνδυτικες ευκαιρίες στα αγγλικά (και οχι μόνο);

Νομιζω οτι οποίος πουλάει χαρτιά που βαίνουν υποτιμούμενα και αγοράζει έστω και τώρα χρυσά αγγλικά μάλλον κερδισμένος θα βγει οχι γιατί αυτα έχουν χώρο ανατίμησης οπως είπα και πριν αλλα γιατί το χαρτί (ευρώ ισως και ή λιρα δηλαδη γιατί το δολάριο μάλλον παει για ανατίμηση, πιθανότατα) έχει χώρο υποτίμησης. Με λίγα λόγια σε σταθερή ισοτιμία οχι, σε ασταθή η υποτιμουμενη πιθανώς ναι. Δεν μιλάω φυσικα για ακραίες καταστάσεις τύπου δραχμής η ακύρωσης του ευρώ εκει θα γίνουν αλλα.

Ολα αυτα ειναι η γνώμη μου μην την παιρνετε 100% οδηγό αλλα ενα απλό μπούσουλα. Για επνδυτικες τοποθετήσεις ζητήστε συμβουλές ειδικών!