Συλλεκτικό Στέκι
Σχολιασμός δημοπρασιών - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: Σχολιασμός δημοπρασιών (/thread-954.html)

Σελίδες: 1 2 3


Σχολιασμός δημοπρασιών - nikos11 - 04/04/17 16:34:35

Ανοίγω αυτό το θέμα για ελεύθερο σχολιασμό αποτελεσμάτων των διαφόρων δημοπρασιών και θυμίζω ότι οι οίκοι δημοπρασιών είναι επώνυμες επιχειρήσεις, οπότε παρακαλώ να είστε προσεκτικοί στα σχόλιά σας και να μην με κάνετε (γρήγορα) να μετανιώσω που άνοιξα το θέμα.

Προσωπικά βλέποντας τις τελευταίες δημοπρασίες στην ΠΝΕ και στον Καραμήτσο, διαπιστώνω ότι δύσκολα μπαίνουν όρια στα top grade νομίσματα. Τι θα γίνει τώρα αν αύριο-μεθαύριο βρεθεί ένα πιο top grade ή βρεθούν άλλα 2-3 δεν ξέρω... Δεν λέω βεβαίως ότι όλες οι περιπτώσεις είναι σαν τα τάληρα Λονδίνου, τις πεντάρες 1895 ή τα μονόλεπτα 1879.

Για πείτε καμία άποψη.


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - haros - 04/04/17 17:18:14

Την ωρα που η χωρα παει κατα διαολου, που ο μεσος Ελληνας δεν ξερει εαν αυριο θα μπορεσει να καλυψει τις βασικες του αναγκες, που οι περισσοτεροι συλλεκτες τσιτσιριζουν και το δεκαευρω, το να πιανει στην τελευταια του Καραμητσου ενας Ποσειδωνας, εστω ms65, εστω top grade, τετοια λεφτα, ειναι ο απολυτος ορισμος της αρχαιοελληνικης εννοιας της υβρεως.
Ενας Ποσειδωνας...
Ελεος που λενε.....


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - belpedro - 04/04/17 17:46:59

Πιστεύω πως η τιμή του "μοναδικού" δεν καθορίζεται ούτε προβλέπεται
εκ'των προτέρων, το που θα κάτσει η μπίλια έχει να κάνει με τη συγκυρία 
κάθε συγκεκριμένης δημοπρασίας.
Πόσοι, ποιοί και πόσο το θέλανε τη συγκεκριμένη στιγμή.

Φίλος μου έλεγε πως πέρυσι πούλησε ένα συγκεκριμένο Όθωνα Χ €
και το Σάββατο ίδιο νόμισμα με τον ίδιο βαθμό πουλήθηκε Χ επί 3 !!!

Τώρα αν είναι προκλητικό ή όχι ...είναι,
όπως τόσα και τόσα άλλα  Undecided


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - me.chris - 04/04/17 18:05:47

Η ελληνικη αγορα ειναι τοσο ρηχη που εχω σταματησει να κανω προβλεψεις για τα αποτελεσματα των δημοπρασιων. Υπαρχουν πολυ εντονες διακυμανσεις στις τιμες.


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - digo - 04/04/17 19:14:03

(04/04/17 18:05:47)me.chris Έγραψε:  Η ελληνικη αγορα ειναι τοσο ρηχη που εχω σταματησει να κανω προβλεψεις για τα αποτελεσματα των δημοπρασιων. Υπαρχουν πολυ εντονες διακυμανσεις στις τιμες.

Συμφωνω. Παντως μια γνωμη θα την ρισκάρω.

Η κριση και κυριως οι ολο και στενοτεροι ελεγχοι, συν ολ'αυτα που προαναγγελονται κάθε τοσο περι ποθεν εσχες, ανοιγμα σε θυριδες κλπ, σε συνδυασμο και με την φρικιαστικη πολιτικη κατά των ιδιοκτητων ακινητων σε μια χωρα που η κατασκευή ηταν η βαρια της βιομηχανια κι ειχε ενθαρρυνθεί απ'ολες ανεξαιρέτως τις μεταπολεμικες κυβερνησεις, φαινεται ότι εφεραν καινουρια ατομα στο χομπυ.

Ατομα που (θεωρουν ότι) βρηκαν πως να παρκαρουν τα λεφτα τους χωρις τον διαρκη φοβο κουρεματος κλπ. Καποιοι εμποροι αλλα και οι δημοπρασίες του Καραμητσου επωφεληθηκαν απ'αυτο. Νομιζω όμως ότι εχουν προκυψει πια καποιες φοιυσκες τετοιου μεγέθους, που θαρθει η στιγμη που η διορθωση θα ειναι αναποφευκτη. Για πρωτη φορα θα δουμε πτωση τιμων στα τοπ νομισματα στην Ελλαδα, και γιατι όχι ; Δειγμα ωριμης αγορας θα είναι.


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - iapwnas - 04/04/17 19:56:49

Τελευταια παρατηρω περιεργες τιμες! Ενδεικτικα στην δημοπρσια του Καραμητσου μου εκαναν εντυπωση πολλα! 

Ασχετα με το παραδειγμα του Χαρου με τον Ποσειδωνα, τι τιμη ηταν για το 2λεπτο του 51? Οταν στα μισα χρηματα πουληθηκε η χαγερ!
Επισης εντυπωση μου εκαναν τα: 

1 λεπτον 1851 αυ55 380ε
10 λεπτα 1895 μς65 1400ε
50 λεπτα 1954 αυ55 160ε


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - zompels - 04/04/17 20:17:27

Εγω παρατήρησα συμπληρωματικά high price records  και απο άριστους γνώστες του νεοελληνικού νομίσματος (που γνωρίζουν περί σπανιότητας κ καταστάσεώς) ως biders ......και απο την στιγμή που δύο bidders χτυπάνε κάτι ......ταρίφα δεν υπάρχει στο ταβάνι . 
Ίσα ίσα τους χαίρομαι μιας και εγω μπορεί να μην έχω την αγοραστική τους δύναμη , για το πάθος τους και τους εύχομαι καλορίζικα κ να τα χαίρονται . 
Μεγάλη κουβέντα άνοιξες Νίκο .......μπορώ να παρομοιάσω ορισμένα με τα British coins αλλά εκεί ειναι φαινόμενο 3ετης ανοδικής δημοπρατικής δράσης και  οχι 2-3 δημοπρασιών που τελέστηκαν στην ελληνική αγορα.
Ειναι ευτυχές όμως να βλέπεις κ τέτοια records σε ελληνική δημοπρασία , η μιζέρια ειναι ψυχοπλακωτική ειδικά όταν αφορά χόμπι ........και πόσο μάλιστα όταν ακόμα  και με 10€ μπορείς να έχεις ένα BU νόμισμα που σε χαροποιεί 
Εν κατακλείδι χαίρομαι που ο καραμίτσος παρουςιάζει μια δυνατή μεταβολή  στις δημοπρασίες , με πιστοποιημένα NGC PCGS  Λότ και ποιοτικά κομμάτια .


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - digo - 05/04/17 08:48:55

Δηλαδή κανένας δεν συμφωνεί στο οτι θα υπάρξει κάποια διόρθωση τιμών κάποια στιγμή; Που (ξαναλέω) ειναι δείγμα ώριμης αγοράς σε τελική.


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - ukobke - 05/04/17 09:33:06

(05/04/17 08:48:55)digo Έγραψε:  Δηλαδή κανένας δεν συμφωνεί στο οτι θα υπάρξει κάποια διόρθωση τιμών κάποια στιγμή; Που (ξαναλέω) ειναι δείγμα ώριμης αγοράς σε τελική.

Δημήτρη, εσύ και ορισμένοι άλλοι πραγματικά έμπειροι συλλέκτες λέτε αυτά που λέτε βάζοντας πλερέζες στο εμφανές ή εν πάσει περιπτώσει δεν το αναφέρετε.

Επειδή τα πράγματα αγγίζουν την "οικονομία", ας αναφέρουν οι "οικονομικοί"  (ο βαρουφάκης και άλλοι έχουν ξευ(φ)τιλίσει τον όρο οικονομολόγος) του forum, (είμαστε αρκετοί - ζωή νάχουμε) πως διαμορφώνονται οι τιμές των αγαθών σε μονοπωλιακές καταστάσεις.

Το ξέρω Δημήτρη, είναι και για μένα νομικά παράτολμο να το αναλύσω, αλλά τουλάχιστον το υποθέτω.

(μπορώ να τα πω σε πρώτο πρόσωπο στο Δημήτρη, γιατί είναι φίλος και δεν παρεξηγιέται...)


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - μαρκος - 05/04/17 09:52:42

(05/04/17 08:48:55)digo Έγραψε:  Δηλαδή κανένας δεν συμφωνεί στο οτι θα υπάρξει κάποια διόρθωση τιμών κάποια στιγμή; Που (ξαναλέω) ειναι δείγμα ώριμης αγοράς σε τελική.

Εγω πιστευω οτι εχει γινει ηδη η διορθωση τιμων και αυτη αφορα μονο τις δευτεροτριτες καταστασεις(αου και χαμηλα μς).Στα υψηλοβαθμα νομισματα και εκει που το πορτοφολι δεν εχει πατο πιστευω ποτε δεν θα υπαρξει διορθωση τιμων προς τα κατω ,εκτος και αν σταματησουν να μπαινουν νεοι συλκλεκτες(πραγμα απιθανο)και ατονισει το ενδιαφερον.
Στο λιγο διαστημα που ασχολουμαι αυτο εχω καταλαβει