Συλλεκτικό Στέκι
Σχολιασμός δημοπρασιών - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: Σχολιασμός δημοπρασιών (/thread-954.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - oldgeotzo - 05/04/17 15:12:41

Προσωπικα πιστευω ότι "ευρεια" διορθωση δε θα υπαρξει...καποιες "υπερστρεβλωσεις" ναι ..οκ.
Για μενα  εχεις η σειρα ως εξης(στο περιπου και τυχαια νουμερα..απλα για να "διατυπωσω" τη γνωμη μου)
--Μπηκαν στο facebook 5000 ατομα από τους οποιους οι 4500 για να πουλησουν..
-Στη πορεια κατέληξαν να είναι αγοραστες οι 1500.....απ αυτους εχουν μενει 400....και
στην πορεια , μετα την συνειδητοποιηση τιμων θα μεινουν 100 απολυτα ενεργοι
-Μπηκαν όμως "φρεσκα" χρηματα (τυχαια νουμερα επαναλαμβάνω) 500 ατομα χ500ευρω=250.000
οι 100 ειπαμε που θα μεινουν συνεχισουν για να κανουν συλλογη ..θα τους βαλουμε στην πορεια
-Τα 250.000 πηγαν κυριως σε συλλεκτες η εμποροσυλλεκτες που αναβαθμισαν τον 10 νομισματα
εκαστος (π.χ) από vf35  σε ΑΥ50...
Αυτά τα πηραν από αλλους συλλεκτες η εμπορους που με τη σειρα τους αναβαθμισαν από αυ50 ..σε μσ62

Αυτοι που πουλησαν τα ms 62  μπηκαν στο χορό για ..αλλα γουστα
Μαζι με τους παραπανω μπηκαν και νεοι δυνατοι παιχτες ..πανω κατω για τους λογους (και όχι μονο)
που ανεφερε ο Δημητρης(digo)...
Ε βαλτε μεσα σε αυτή συναρτηση και το "όχι ρε ..δε του το αφηνω γιατι μου πηρε το ταδε ..που ταδε και ταδε"΄.....
.....και βγαλτε συμπερασματα
Οποιος πιστευει ότι 1-2  η 2-3 οδηγουν την αγορα στα υψη ,   κατά την αποψη μου δεν εχει καταλαβει σωστα . Για μενα μιλαμε για τουλάχιστον μια ντουζινα "βομβαρδιστικα"
ΕΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν μπορω να τεκμηριωσω τιποτα από τα λεγομενα μου..απλα εκθετω το τι σκέφτομαι
ΥΓ..Δημητρη(digo) εμπιστευθηκα τυφλα την αποψη σου για την δραχμουλα του 33 και είμαι σιγουρος ότι θα εχεις δικιο
ΥΓ2 ..βεβαια γινεται αυριο ένα ντου .ένα κραχ ..ένα δε ξερω τι..και ολες οι θεωριες μας πανε στραφι
αυτό βεβαια είναι ευνοητο ..ενοειται


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - gkounto - 05/04/17 18:26:14

Δ
(05/04/17 08:48:55)digo Έγραψε:  Δηλαδή κανένας δεν συμφωνεί στο οτι θα υπάρξει κάποια διόρθωση τιμών κάποια στιγμή; Που (ξαναλέω) ειναι δείγμα ώριμης αγοράς σε τελική.

Δημήτρη ναι θα γίνει αυτό αλλα ειναι σαν να λέμε οτι αν κάτσεις στην Πανεπιστημιου και περιμένεις,  μεσα σε πέντε λεπτά θα περάσει τουλάχιστον ενα λεωφορείο (το εχω δανειστεί αυτό απο έναν σεισμολόγο) δηλαδη προβλέπουμε το προφανές αλλα οχι το ποτε.
 Και σε ποια θα γίνει σε ολα; Στα σπάνια εξίσου οσο και στα κοινά και σε όλους του βαθμούς; Οχι δεν θα γίνει παντού οι αγορές δεν λειτουργούν καθολικά,πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.
Δύσκολο να πω τι ακριβώς συμβαίνει σήμερα ειναι μάλλον ενα γεγονός εν εξελίξει θα περιμενω να δω. Αυτό που ξέρω ειναι οτι οι αγορές ειναι πάντα φιλικές σε φρέσκα προϊόντα που δεν έχουν ξαναβγεί και ενα τέτοιο ειναι και ο Ποσειδωνας. Οταν αντικατασταθεί the new kid in town θα γίνει hot και ουτω καθ'εξης,συμβαίνουν αυτα.
Σας συμβουλεύω να περιμένετε και να μην αποπροσανατολίζεστε απο εξάρσεις και να κοιτάτε τον στόχο που εσεις εχετε θέσει μη επηρεαζόμενοι απο διαλείμματα  που δεν εξηγούνται εύκολα! Δεν υπάρχουν διακυμάνσεις στις τιμεσ όπως ειπώθηκε (για να υπάρξουν πρέπει να συγκριθούν ίδια νομισματα  σε ίδιο βαθμό) υπάρχουν ομως πτώσεις τιμών γενικά. Προς το παρον οδηγός ειναι οι βαθμοί θα δούμε που θα καταλήξει αυτό εγω δεν μπορώ να βγάλω ακόμα συμπεράσματα.


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - Nonos - 06/04/17 07:43:35

(05/04/17 15:12:41)oldgeotzo Έγραψε:  ΥΓ..Δημητρη(digo) εμπιστευθηκα τυφλα την αποψη σου για την δραχμουλα του 33 και είμαι σιγουρος ότι θα εχεις δικιο

"τα συγχαρητηρια μου στον αγοραστη της (ταπεινης) δραχμούλας του 1833,που ηταν απ'τις ομορφότερες που εχω δει ποτε μου."

digo

(Aναφορά σε άλλο φόρουμ)







Cool Cool


Καλορίζικη Angry Angry

Tongue Tongue Big Grin



RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - solferino - 06/04/17 08:25:45

@oldgeotzo εσυ την πήρες????

Είναι η καλυτερη που εχω δει ποτε μου και δε θα ξαναδω ποτέ. ΕΚτος απο κατι τεχνικά σημεια (παπαριες κατ'εμε) το λούστρο της ειναι για 68 αρι.


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - digo - 06/04/17 10:44:24

Επιτελους! Βρεθηκε ο τυχερος του τζακ ποτ! Συγχαρητηρια. Big Grin

Μ'εσενα Νικο, αρνουμαι να μιλησω δημοσια, μετα το "φτυσιμο" που μουχεις ριξει ,όπως σου ειπα και στο τηλεφωνο.

Φυσικα και αστειεύομαι, αλλα περιμενω να κανονίσουμε την κατ'ιδιαν συναντηση μας.

Τωρα το τι και πως που σχολιασε ο Γιωργος. Ο Ποσειδωνας δεν ηταν το new kid in town ακριβως, αλλα δεν μου επιτρεπεται να πω παραπανω. Η πρωτη διορθωση στην οποια αναφέρομαι, θα γινει σε καποια top grades, που δεν είναι τοσο ΤΟΠ , η τοσο δυσκολα οσο φανταζονται αυτοι που τα αγορασαν (πχ 50λεπτο 1957 1700 ευρω επειδή ηταν MS 67, όταν το MS 66 εκανε 350 στο ιδιο μαγαζι). εάν κι εφόσον τα πραγματα καλυτερεψουν, εστω και λιγο, η τελος παντων, όταν φυγουν οι Συριζανελοι και εκλειψει πραγματικα ο φοβος ειτε κουρεματος ειτε αλλων αναγγελθέντων μετρων.

Αντίθετα ΔΕΝ περιμενω να πεσει η τιμη στο ταλληρο του 1844 σε MS63 κι επανω. Άλλο πραγματικα σπανιο, κι άλλο top grade για 6 μηνες με πιθανες δεκάδες αντιστοιχα ,ακομη απιστοποίητα, και που διοχετευονται προσεκτικα και με πολύ αργο ρυθμο στην αγορα.


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - orfeas - 06/04/17 11:31:34

(05/04/17 08:48:55)digo Έγραψε:  Δηλαδή κανένας δεν συμφωνεί στο οτι θα υπάρξει κάποια διόρθωση τιμών κάποια στιγμή; Που (ξαναλέω) ειναι δείγμα ώριμης αγοράς σε τελική.

Δημήτη μου, εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι θα υπάρξει κάποια διόρθωση τιμών, και γενικότερα μαζί σου.

Ενας ακόμη λόγος, εκτός αυτών που έχουν αναφερθεί, είναι και ο εξής :

Tα τελευταία χρόνια έσπασαν κάποιες συλλογές παλαιών συλλεκτών, οι περισσότεροι εκ των οποίων τα είχαν α-σλαμπάριστα και ως τέτοια δεν ενέπνεαν εμπιστοσύνη κυρίως σε νέους συλλέκτες.
Μετά το σλαμπάρισμά τους και την όποια σιγουριά δινει αυτό, άρχισε το "έλα να δείς" στις τιμές, με τον ανταγωνισμό για τις αναβαθμίσεις και συμπληρώσεις νεωτέρων (άλλης γενιάς) συλλογών, το οποίο δεν νομίζω να κρατήσει για πολύ.

Το έχουμε πεί άλλωστε πολλές φορές, ανακύκλωση

ορφεας
Υ.Γ. Θα κατέβω την Κυριακή στο καφέ. Θα έχουμε την τιμή να σε δούμε εκεί ??


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - solferino - 06/04/17 12:05:00

και εγώ θεωρώ πως θα διορθώσουν οι τιμές.


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - ukobke - 06/04/17 12:37:13

(06/04/17 10:44:24)digo Έγραψε:  Επιτελους! Βρεθηκε ο τυχερος του τζακ ποτ! Συγχαρητηρια. Big Grin

Μ'εσενα Νικο, αρνουμαι να μιλησω δημοσια, μετα το "φτυσιμο" που μουχεις ριξει ,όπως σου ειπα και στο τηλεφωνο.

Φυσικα και αστειεύομαι, αλλα περιμενω να κανονίσουμε την κατ'ιδιαν συναντηση μας.

Τωρα το τι και πως που σχολιασε ο Γιωργος. Ο Ποσειδωνας δεν ηταν το new kid in town ακριβως, αλλα δεν μου επιτρεπεται να πω παραπανω. Η πρωτη διορθωση στην οποια αναφέρομαι, θα γινει σε καποια top grades, που δεν είναι τοσο ΤΟΠ , η τοσο δυσκολα οσο φανταζονται αυτοι που τα αγορασαν (πχ 50λεπτο 1957 1700 ευρω επειδή ηταν MS 67, όταν το MS 66 εκανε 350 στο ιδιο μαγαζι). εάν κι εφόσον τα πραγματα καλυτερεψουν, εστω και λιγο, η τελος παντων, όταν φυγουν οι Συριζανελοι και εκλειψει πραγματικα ο φοβος ειτε κουρεματος ειτε αλλων αναγγελθέντων μετρων.

Αντίθετα ΔΕΝ περιμενω να πεσει η τιμη στο ταλληρο του 1844 σε MS63 κι επανω. Άλλο πραγματικα σπανιο, κι άλλο top grade για 6 μηνες με πιθανες δεκάδες αντιστοιχα ,ακομη απιστοποίητα, και που διοχετευονται προσεκτικα και με πολύ αργο ρυθμο στην αγορα.

Ρε συ ο δικός σου ο Λέτο ήτανε όχι εγώ.   Tongue

... αφού σου εξήγησα...


RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - ANTONIOS1967 - 06/04/17 13:28:34

Κουφάλα  Αγιονικολιότη  Κρητικέ  Heart Heart Heart






RE: Σχολιασμός δημοπρασιών - nikos11 - 06/04/17 17:08:19

Αφήστε τον τον άνθρωπο να χαρεί το νέο του απόκτημα. Γιώργη, είναι μούρλια, θα ξετρελαθείς μόλις την πάρεις στα χέρια σου, αν δεν την έχεις πάρει ακόμα. Με δυσκολία συγκρατούσαμε το solferino που χλιμίντρησε μόλις την είδε. Όχι ότι εγώ πήγαινα πίσω δηλαδή, αλλά ας όψεται Angel !