Συλλεκτικό Στέκι
το πρώτο μου 'σοβαρό' νόμισμα σε χαμηλή κατάσταση - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Καποδίστριας (1828-1831) (https://syllektiko-steki.gr/forum-10.html)
+--- Νήμα: το πρώτο μου 'σοβαρό' νόμισμα σε χαμηλή κατάσταση (/thread-957.html)

Σελίδες: 1 2


το πρώτο μου 'σοβαρό' νόμισμα σε χαμηλή κατάσταση - νικολαος - 04/04/17 21:17:05

Μετά από 4 χρόνια που ασχολούμε συστηματικά και με πάθος με τη συλλογή νομισμάτων έβαλα λίγο πιο βαθιά το χέρι στην τσεπη και αποκτησα (το περιμένω δηλαδή) το πρώτο μου 'σοβαρό' νόμισμα σε χαμηλή όμως κατάσταση  Angel


RE: το πρώτο μου 'σοβαρό' νόμισμα σε χαμηλή κατάσταση - coll - 04/04/17 21:45:28

Καλοριζικο .Επρεπε ομως να κανεις λιγο υπομονη τωρα στην 588 εχει βγαλει εναν 65αρη?


RE: το πρώτο μου 'σοβαρό' νόμισμα σε χαμηλή κατάσταση - belpedro - 04/04/17 21:52:45

Kαλορίζικος ο Φοίνικας Νίκο !!!


RE: το πρώτο μου 'σοβαρό' νόμισμα σε χαμηλή κατάσταση - nikos - 04/04/17 22:11:22

Καλοριζικο!


RE: το πρώτο μου 'σοβαρό' νόμισμα σε χαμηλή κατάσταση - nikos11 - 04/04/17 22:13:33

Καλορίζικος ο Φοίνικας. Ίσως το πιο χαρακτηριστικό νεο-ελληνικό νόμισμα που πρέπει να υπάρχει σε κάθε συλλογή. Όσο για το Φοίνικα της 588, ε αυτός σίγουρα θα είναι από τα θέματα σχολιασμού του επόμενου μήνα Rolleyes !


RE: το πρώτο μου 'σοβαρό' νόμισμα σε χαμηλή κατάσταση - iapwnas - 04/04/17 22:14:01

Καλοριζικος Νικολαε! Θυμαμαι οταν τον ειχα παρει η χαρα ηταν τοσο μεγαλη που για αρκετο καιρο οτιδηποτε αγοραζα δεν με εντυπωσιαζε οποτε συνεχιζα να καμαρωνω τον φοινικα! Πιστευω οτι ολοι ασχετα με τι συλλογη κανουμε θελουμε εναν φοινικα λογο της ιστορικης του σημασιας!


RE: το πρώτο μου 'σοβαρό' νόμισμα σε χαμηλή κατάσταση - Μολοσσος - 04/04/17 22:49:09

καλοριζικος! η αποκτηση φοινικα ειναι σημαντικη στιγμη στην πορεια ενος συλλεκτη! εγω τον αγορασα το 2005 και ηταν ονειρο ζωης! ακριβοπληρωμενος τοτε μιας και ηταν και XF αλλα δεν εχει σημασια η χαρα που μου εδωσε δεν πληρωνεται με ολα τα πλουτη του κοσμου! θυμαμαι ειχα κατσει σε μια ταβερνα εκει στο θυσιο μετα με τη μετεπειτα γυανακα μου και αντι να κανω τα αυτονοητα για νεο ζευγαρι εγω εβγαζα το φοινικα καθε λιγο και λιγακι και τον χαζευα! αυτα μενουν....

βεβαια με τη διαδοση του ιντερνετ οι πληροφοριες και τα νομισματα εγινα πιο ευκολα γενικα για να διαπιστωσουμε οτι ο φοινικας τελικα μαλλον ειναι η ποιο κοινη ποικιλια του καποδιστρια! εμπλεξα με τις ποικιλιες μετα και τον απαξιωσα τον καημενο το φοινικα! εχει μεινει εκει στη θυριδα σε μια φωνια και ουτε τη φωτογραφια του δεν κοιταω πια!


RE: το πρώτο μου 'σοβαρό' νόμισμα σε χαμηλή κατάσταση - cat - 04/04/17 23:55:46

Καλοριζικος φιλε απολαυσε τον και ολοψυχα ευχομαι να πραγματοποιηθει γρηγορα κ ο επομενος στοχος σου


RE: το πρώτο μου 'σοβαρό' νόμισμα σε χαμηλή κατάσταση - νικολαος - 05/04/17 05:06:12

(04/04/17 21:45:28)coll Έγραψε:  Καλοριζικο .Επρεπε ομως να κανεις λιγο υπομονη τωρα στην 588 εχει βγαλει εναν 65αρη?

Smile Smile Smile Smile  μα έχω σκοπο σε ένα μήνα να τον αναβαθμισω χαχαχαχαχαχαχ


RE: το πρώτο μου 'σοβαρό' νόμισμα σε χαμηλή κατάσταση - μαρκος - 05/04/17 16:55:47

καλοριζικο Νικολαε