Συλλεκτικό Στέκι
μς70 ή όχι - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: μς70 ή όχι (/thread-962.html)

Σελίδες: 1 2 3


μς70 ή όχι - solferino - 05/04/17 09:20:12

Είναι γνωστό πως στα χαλκινα το μσ70 τονίζει περισσότερο το λουστρο σε ενα ακυκλοφορητο νομισμα με αποτελεσμα τις περισσοτερες φορες να παιρνει 1 βαθμό παραπάνω αλλα αντι για κόκκινο ή χρυσαφένιο να γίνεται μόβ.  Δηλαδή απο ενα original ms64rb να γίνει μσ65ρβ αλλα μοβ ή μοβίζον.

Η ερώτηση μου εχει να κανει με το τι προτιμάτε ως συλλεκτες? Ποιο από τα 2? ΚΑι ρωτάω διότι πλεον ακομα και οι γνώστες στη προσπαθεια τους να ανεβασουν τον βαθμό ειδικα στα βν το βαπτιζουν στο ζουμι και οποιον παρει ο χάρος.


RE: μς70 ή όχι - ukobke - 05/04/17 09:47:51

Φαντάζομαι όποιο μας "κάνει στο μάτι".

Όμως οι περισσότεροι θα σου πουν για το τι γράφει το κουτί.


RE: μς70 ή όχι - solferino - 05/04/17 09:53:30

Αυτό ρωτάω Νίκο. Εσενα ποιο σου κανει στο ματι ? Ενα original κοκκινο απειραχτο μσ64ρβ ή ενα μοβίζον μσ65ρβ ?


RE: μς70 ή όχι - ts1k - 05/04/17 09:53:53

Είναι ανάλογα με την περίπτωση. Έχω δει ms70 που το αποτέλεσμα εκτός από εντυπωσιακό(η πατίνα είναι εντυπωσιακή όπως και να το κάνουμε), δεν είναι και θελκτικό.
Κάποιες φορές φαίνεται πολύ έντονα ότι είναι "φτιαχτή" και αυτό με χαλάει.


RE: μς70 ή όχι - georok - 05/04/17 09:54:54

Τα red εγώ και πιστεύω ότι με τον καιρό τα μωβ θα χάσουν την αξία τους .


RE: μς70 ή όχι - zompels - 05/04/17 10:13:57

Oπως προανέφερε ο ukobke ........οποιο σου κάνει κλίκ οπτικά ......στα χάλκινα προσωπικά κάποτε κοίταζα κατάσταση grade κ όχι eye appeal ......πλέον με νοιάζει το rb ,bn να είναι φυσικό και ας χάνει και ένα βαθμό .
Συγκρίνοντας κάποτε μία πεντάρα 1833  64rb με μία 65rb (με ms70) ........ήταν ολοφάνερο πλέον το eye appeal της φυσικότητας του χαλκού και μου έκανε κλίκ το 64 rb  (natural) γυρνώντας την πλάτη στην μανία μου του high grade.


RE: μς70 ή όχι - ukobke - 05/04/17 11:03:44

Εμένα όπως και του Παναγιώτη, μου κάνει το απείραχτο.


RE: μς70 ή όχι - haros - 05/04/17 11:23:03

Οι πολιτικες των εταιρειων μεταβαλλονται με τον χρονο και κανενα νομισμα δεν ειναι ιδιο με ενα αλλο.
Καλο ειναι οσoι νεοι τα διαβαζουν αυτα, να μην πλακωσουν τα χαλκινα τους με ms70 ελπιζοντας σε μεγαλυτερο βαθμο, γιατι μπορει να τους γυρισουν details altered color και να πεσει το κλαμα της αρκουδας....
Ειπα και ελαλησα, αμαρτιαν ουκ εχω...


RE: μς70 ή όχι - ltzortzak - 05/04/17 11:46:31

ΟΧΙ  ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ


RE: μς70 ή όχι - ts1k - 05/04/17 12:16:21

Μιας και θίχτηκε το θέμα, υπάρχουν κατά τη γνώμη σας κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις που είναι μονόδρομος ή καλύτερα δεν έχεις να χάσεις και τίποτα με τη χρήση του. 

Πχ ένα χάλκινο το θεωρείς ότι είναι ΑU55, και είναι συχνό σε αυτήν την κατάσταση. 
Είναι περίπτωση που λες, εντάξει τι είχαμε τι χάσαμε? 
Ή κάνει δουλειά μόνο σε MS καταστάσεις?

Προσωπικά θέλω να το χρησιμοποιήσω πειραματικά σε χαμηλής κατάστασης χάλκινα, ώστε να δω τις διαφορές. 
Έχετε προσωπικές εμπειρίες?