Συλλεκτικό Στέκι
Τα πασχαλινά μου ψώνια - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα Ξένα Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-89.html)
+--- Νήμα: Τα πασχαλινά μου ψώνια (/thread-995.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: Τα πασχαλινά μου ψώνια - ellinas - 22/05/17 18:45:13

Kαλή συνέχεια Γέροντα


RE: Τα πασχαλινά μου ψώνια - sac - 22/05/17 21:00:17

Σε μερσώ μποκού, σύντροφε. :-)


RE: Τα πασχαλινά μου ψώνια - nikos11 - 23/05/17 11:50:58

Άντε και στα 10.000!

ΥΓ. Άσε τα Γέροντα και τα συναφή γιατί παίρνει η μπάλα και άλλους Big Grin Rolleyes !


RE: Τα πασχαλινά μου ψώνια - lucky_louk - 23/05/17 18:31:48

Ναι συμφωνώ, τι γέροντα; Να το κάνουμε Παναγιότατε!

Τα σέβη μου, Παναγιότατε! Angel


RE: Τα πασχαλινά μου ψώνια - ellinas - 23/05/17 18:42:18

(23/05/17 18:31:48)lucky_louk Έγραψε:  Ναι συμφωνώ, τι γέροντα; Να το κάνουμε Παναγιότατε!

Τα σέβη μου, Παναγιότατε! Angel

μη λες ονόματα μη λες ονόματα
http://www.youtube.com/watch?v=Xh57kECmE8g


RE: Τα πασχαλινά μου ψώνια - sac - 23/05/17 20:24:43

Οι μοναχοί προσφωνούνται "οσιώτατοι" ή "οσιολογιώτατοι". (Το δεύτερο, αν έχουν πτυχίο ανώτατης σχολής.)
Άσχετοι...


RE: Τα πασχαλινά μου ψώνια - haros - 24/05/17 01:20:02

(16/04/17 20:53:41)sac Έγραψε:  Φυσικά και ο καθένας μαζεύει ό,τι του αρέσει.

Ο λόγος που έκανα αυτή την παρουσίαση είναι ο εξής: Ξέρετε πόσα πράγματα υπάρχουν "εκεί έξω" για να συλλέξετε; Τα έχετε δει πριν αποφασίσετε τι θα συλλέξετε; Ή μόνο λίρες και "σφάλματα" έχετε δει στη ζωή σας; (Και χαρτονομίσματα με συνεχόμενους αριθμούς.)

Επιπλέον, δεν καταλαβαίνω πώς κάποιος που θεωρεί τον εαυτό του συλλέκτη βρίσκει χρόνο να βλέπει survivor και δεν ασχολείται να χαζέψει τι νέο υπάρχει "εκέι έξω".

 Η φτηνια τρωει τον παρα, 3 ευρω τουτοδω, 5 ευρω εκεινοκει, γυρνας και βλεπεις καποια στιγμη πισω και εχεις σκασει 15 χηναρια για τα "φτηνα" που μαζευεις... Wink Wink  Big Grin Big Grin 

 Λιρες και σφαλματα που λες, αφορουν μια μειοψηφια συλλεκτων, οι περισσοτεροι ασχολουνται και μαζευουν συλλεκτικα νομισματα, συνηθως παλαιοτερων περιοδων. (τα ευρω αστα, ειναι αλλη κατηγορια απο μονα τους).

 Τον συλλεκτη συνηθως τον τραβα η σπανιοτητα ( δυσκολια ανευρεσης λογω τιραζ, ειτε λογω καταστασης) και αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο.
 Επισης τον τραβα και η ιστορικοτητα των αντικειμενων.
 Το να ειναι τα νομισματα μιας συλλογης απο πολυτιμο μεταλλο οπωσδηποτε εχει την γοητεια του, αλλα μερικα απο τα πιο σπανια και ακριβα κομματια  ειναι και απο ευτελη μεταλλα, π.χ. χαλκο.

 Για αυτους τους λογους δεν θα βρεις στην κοινοτητα πολλους (συστηματικους) συλλεκτες παρομοιων νομισματων με αυτα που παρουσιασες, οχι γιατι δεν ξερουν οτι υπαρχουν "εκει εξω", ουτε επειδη τα θεωρουν 'φτηνα' η αναξια λογου, αλλα απλα γιατι δεν ασκουν πανω τους την γοητεια που απαιτειται για να τους τραβηξουν να τα συλλεξουν.
 Θα δεις πχ νεα παιδια με πολυ μικρο προυπολογισμο να παλευουν να μαζεψουν Γεωργιο σε VF καταστασεις η Οθωνα σε ακομα χαμηλοτερες, η ασημενια ξενα crowns με κανα 25ευρω, χωρις να τους περασει ποτε απο το μυαλο να ασχοληθουν με συγχρονα νομισματα κυκλοφοριας (η οικονομικα σετακια αναμνηστικων και σειρες) ξενα σαν αυτα που παρουσιασες.

 Φυσικα στα συλλεκτικα ειναι απαραβατη αρχη οτι η συλλογη πρεπει να δημιουργει κεφι στον συλλεκτη και να το γουσταρει και να φτιαχνεται.
 Βαζω στοιχημα οτι δεν θα ανταλλαζες τα κοματια που αγορασες (με κοπο, χρονο, κεφι) και παρουσιασες ουτε με μια λιρα διπλασιας αξιας, οπως και καποιος που μαζευει λιρες δεν θα ανταλλαζε ενα δυσκολο κομματι του, που παιδευτηκε να το βρει, με συγχρονα νομισματα κυκλοφοριας η αναμνηστικα σετακια μεγαλυτερης αξιας, οπως και εγω δεν θα ανταλλαζα 1-2  συγκεκριμενα κοματια της συλλογης μου ουτε με ενα μασουρι λιρες η μια νταλικα απο δαυτα..

 Εκαστος κανει τα γουστα του με την συλλογη του, σαμπως μας εχουν αφησει λογους αλλους για να κεφαρουμε?


RE: Τα πασχαλινά μου ψώνια - sac - 24/05/17 13:43:00

(24/05/17 01:20:02)haros Έγραψε:  την γοητεια

Προφανώς, εδώ διαφωνούμε.

Το έχω γράψει πολλές φορές ότι οι συλλέκτες του ευρώ και των μοντέρνων νομισμάτων γενικά είναι άνθρωποι που κοιτάζουν "προς τα εμπρός" και "προς τα έξω".

Πολλοί συλλέκτες (αλλά και άσχετοι, δηλαδή "μη συλλέκτες") τείνουν να συσχετίζουν το συλλεκτικό με το "παλιό", με τη "νοσταλγία" κλπ. (Εχμμμ... υπάρχουν και αυτοί που παρουσιάζουν κάποιον "φονταμενταλισμό", δηλαδή ψάχνουν στο παρελθόν λύσεις για το παρόν και για το μέλλον, αλλά ας μην το πάμε τόσο μακρυά...)

Σχετικά με το θέμα της σπανιότητας, στα μοντέρνα νομίσματα ισχύει το "μάζευε τώρα και σε κάποια χρόνια θα διαπιστώσεις ότι έχεις αρκετά σπάνια κομμάτια στα χέρια σου." Δες τι γίνεται με τα Panda, δες τι γίνεται με τα νιόβια...

Κατά τη γνώμη μου, η σπανιότητα (και η εμπορική αξία) είναι μόνο ένα "συν" στη συλλογή, ένα asset που λέτε εντώ στο Ελλάντα. Προφανώς κάποιος που μαζεύει ευρώ ενδιαφέρεται για το δίευρο με την Grace Kelly, αλλά δεν θα σπάσει και @@@@@ του για χάρη του. Ούτε θα παρατήσει τα υπόλοιπα και θα ασχολείται μ' αυτό. Το πολύ-πολύ... θα πάει να μαζέψει κάτι άλλο μ' αυτά τα λεφτά...



Πάντως βλέπω πάρα πολλούς να λένε πράγματα όπως:
- "πεντάρα με τρύπα", λες και δεν βγάζει ακόμα η Δανία τρύπια κέρματα,
- [νομίσματα "σαν το ευρώ" (δηλαδή διμεταλλικά)], λες και δεν έχει γεμίσει η υφήλιος με διμεταλλικά και τριμεταλλικά,
- "το καινούριο μονόλιρο της Βρετανίας με το ολόγραμμα", λες και δεν έχουμε φάει στη μάπα τον Henri "ολογραμμάτο" (ακόμα και η Τανζανία έχει βγάλει κέρμα με ολόγραμμα)
και διάφορα τέτοια...

Να θυμηθώ, ίσως, και έναν "χαμό" που έγινε πρόσφατα με τα χαρτονομίσματα της Β. Κορέας...

Τέσπα, όποιος είχε στα χέρια του σειρές νομισμάτων κανονικής κυκλοφορίας του Μεξικού ή της Ταϊλάνδης και τα έδωσε γιατί προτιμούσε κάτι άλλο, μαγκιά του. Αλλα δεν νομίζω να υπάρχουν 5 τέτοιοι. Οι περισσότεροι ούτε ξέρουν πώς είναι.


RE: Τα πασχαλινά μου ψώνια - sac - 24/05/17 14:00:40

(24/05/17 01:20:02)haros Έγραψε:  Λιρες και σφαλματα που λες, αφορουν μια μειοψηφια συλλεκτων,

Αναφέρθηκα ειδικά σε αυτούς, γιατί δεν τους θεωρώ συλλέκτες.

Όσοι στοκάρουν χρυσό... τι είδους συλλέκτες μπορεί να είναι;;; Και τι δουλειά έχουν σε ένα συλλεκτικό φόρουμ θέματα όπως "η τιμή του χρυσού το 2017";;; Η τιμή του καφέ, πιστεύω, μας ενδιαφέρει περισσότερο...

Όσο για τα "σφάλματα", τα έχουμε ξαναπεί. Βρήκε ο Χανιώτης ένα πραγματικό σφάλμα και δεν ξέρει τι να τι κάνει... Επειδή... είναι διαφορετικό από τα "συνήθη" σφάλματα...



(24/05/17 01:20:02)haros Έγραψε:  οι περισσοτεροι ασχολουνται και μαζευουν συλλεκτικα νομισματα, συνηθως παλαιοτερων περιοδων.

Ούτε κι αυτό βλέπω να ισχύει. Για παράδειγμα, βλέπω τόσους και τόσους που ασχολούνται με "ημισυλλεκτικά" κλπ.



(24/05/17 01:20:02)haros Έγραψε:  (τα ευρω αστα, ειναι αλλη κατηγορια απο μονα τους).

Ούτε κι αυτό το πιάνω. Άλλος μαζεύει Γεώργιους, άλλος μαζεύει καγκουρά και κατσίκες, άλλος μαζεύει ευρώ...



(24/05/17 01:20:02)haros Έγραψε:  Θα δεις πχ νεα παιδια με πολυ μικρο προυπολογισμο να παλευουν να μαζεψουν Γεωργιο σε VF καταστασεις η Οθωνα σε ακομα χαμηλοτερες, η ασημενια ξενα crowns με κανα 25ευρω, χωρις να τους περασει ποτε απο το μυαλο να ασχοληθουν με συγχρονα νομισματα κυκλοφοριας (η οικονομικα σετακια αναμνηστικων και σειρες) ξενα σαν αυτα που παρουσιασες.

Άλλο παράδειγμα: Πόσοι Έλληνες συλλέκτες ξέρουν τι είναι "αναμνηστικό χαρτονόμισμα", ώστε να πουν "μου αρέσει" ή "δεν μου αρέσει"; (Εδώ οι περισσότεροι μπερδεύονται με τα αναμνηστικά δίευρα... < στην καθημερινότητά τους, εννοώ, όχι στη συλλογή τους.)


RE: Τα πασχαλινά μου ψώνια - haros - 25/05/17 11:11:44

Προφανως εννοεις οσους στοκαρουν μεταλλο, γιατι υπαρχουν συλλεκτες συλλεκτικων λιρων και με αξιολογες συλλογες μαλιστα.
Οσοι μαζευουν αποκλειστικα μεταλλο (σε νομισματα η μπαρες σε τιμη μεταλλου) ονομαζονται αποθησαυριστες, αλλα ,οπως εχω ξαναγραψει, ολα αυτα ειναι σχετικα και οι ταμπελες που προσδιδει ο καθενας στους αλλους σχετικης αξιας ειναι και αυτες.
Καποιος μπορει να μαζευει μεταλλο και συγχρονως να κανει και συλλογη και με συλλεκτικα η ημισυλλεκτικα κοματια.
Καποιος μπορει να ξεκινησει απο τις ουγκιες η τα  ημισυλλεκτικα και με την παροδο του χρονου να ξεθαρρεψει και να προχωρησει σε συλλογη πιο εξειδικευμενων και δυσκολων κοματιων.
Ολα αυτα ειναι ρευστα , γιαυτο και η γνωμη μου ειναι οτι εχουν θεση ολα αυτα τα σχετικα θεματα (με το χρυσο η το ασημι κλπ) σε ενα συλλεκτικο φορουμ.
Αν πιστευεις οτι οι νεοι δεν ειναι ενημερωμενοι αρκετα για νομισματα αλλα απο αυτα που συνηθως μαζευουν, σηκωσε θεματα οπως αυτο που σηκωσες, για να τους ενημερωσεις. Cool