Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Για τους επιδοξους graders του φορουμ
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2 3
Σ΄ωραιος.. Big Grin
Αν τα Morgan με τόσα χτυπήματα ήταν τάλληρα του Γεωργίου ή του Όθωνα, κατεβάστε 3-4 βαθμούς.

Αμφιβάλλει κανείς;
Νικο, τα Μοργκαν εχουν ελαφρως frosted επιφανεια στο εξεργο, ειδικα στο εξεργο της γυναικας, με αποτελεσμα στις φωτο οι οποιες μικρογρατζουνιες (που μερικες φορες δεν ειναι καν γρατζουνιες, αλλα "αγγιγματα" της frosted επιφανειας ειδικα στο μαγουλο), να δειχνουν πιο εντονες.
Πιανεις τωρα μια κατηγορια που οι Αμερικανοι την ξερουν απ εξω και ανακατωτα και ειναι απιστευτα εξειδικευμενοι στις κοπες του καθε νομισματοκοπειου τους και στις χρονιες.
(λες να εχουν προηγουμενα με τον Οθωνα η τον Γεωργιο και να τους αδικουν?) Big Grin
(10/11/17 20:53:30)haros Έγραψε: [ -> ]Νικο, τα Μοργκαν εχουν ελαφρως frosted επιφανεια στο εξεργο, ειδικα στο εξεργο της γυναικας, με αποτελεσμα στις φωτο οι οποιες μικρογρατζουνιες (που μερικες φορες δεν ειναι καν γρατζουνιες, αλλα "αγγιγματα" της frosted επιφανειας ειδικα στο μαγουλο), να δειχνουν πιο εντονες.
Πιανεις τωρα μια κατηγορια που οι Αμερικανοι την ξερουν απ εξω και ανακατωτα και ειναι απιστευτα εξειδικευμενοι στις κοπες του καθε νομισματοκοπειου τους και στις χρονιες.
(λες να εχουν προηγουμενα με τον Οθωνα η τον Γεωργιο και να τους αδικουν?) Big Grin

Τα ξέρω πολύ καλά τα Morgan  και σίγουρα δεν είναι αντανακλάσεις σκιών. Γραντζουνιές είναι.  Τα βαθμολογούν όμως τέλεια και σωστά. Δες τα παραδείγματα της PCGS στην ιστοσελίδα τους. Άψογοι.

Στα αντίστοιχα ελληνικά όμως πάσχουν. Απλά παίρνουν τα λεφτά και γνώση ζερό. Όταν δε η πατίνα των ελληνικών νομισμάτων δεν είναι frosted ή rainbow όπως των morgan,  στα βγάζουν artificial. (τι να κάνουμε τα ελληνικά δεν βγάζουν milky spots).
Σε ό,τι αφορά με τα λεγόμενα milky spots. Είναι σχετικά νέο φαινόμενο (1970 και μετά) και έχει να κάνει με την νομισματοκοπία και τις τεχνικές που εφαρμόζουν τα μοντέρνα Νομισματοκοεία αν και κανείς δεν ξέρει με ακρίβεια την προέλευσή τους. Φαίνεται οτι εμφανίζονται κυρίως σε νομίσματα .9999 δηλαδή  silver bullion. Mια πλοήγηση online θα σας διαφωτίσει καλύτερα.

Προσωπικά έχω εμπειρία με αυτά από ένα σετ της Ινδονησίας του 1970 που αγόρασα σφραγισμένο σε blister. Eξι μήνες μετά το άνοιγμα και την πιστοποίηση τους μερικά αρχισαν να εμφανίζουν αυτές τι χαρακτηρηστικές λευκές κηλίδες. Οι εταιρείες λένε οτι δεν ευθύνονται για αυτά και μάλλον έχουν δίκιο. Μάλιστα έβλεπα ένα σχετικό video στο youtube που λεγόταν "Buy the coin not the holder" και αναφερόταν σε αυτά.

Παρεπιπτόντως ενώ εμείς εδώ (και αλλού) συζητάμε το θέμα των βαθμών και κατά πόσον σωστοί η λάθος είναι, δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο στα youtube η αλλού. Οχι ότι το έχω ψάξει διεξοδικά δηλαδή. Γιατί αν δεν συζητιέται πουθενά αλλού (η τουλάχιστον με την έκταση που του έχουμε δώσει εμείς) αυτό πρέπει να μας προβληματίσει.

Δηλαδή είμαστε οι μόνοι που πιστεύουμε οτι κάνουν λάθη?

Δεν ξέρω αν κανείς έχει κάτι, αν έχει θα ήταν ενδιαφέρον να το δούμε.
(11/11/17 07:35:01)ukobke Έγραψε: [ -> ]
(10/11/17 20:53:30)haros Έγραψε: [ -> ]Νικο, τα Μοργκαν εχουν ελαφρως frosted επιφανεια στο εξεργο, ειδικα στο εξεργο της γυναικας, με αποτελεσμα στις φωτο οι οποιες μικρογρατζουνιες (που μερικες φορες δεν ειναι καν γρατζουνιες, αλλα "αγγιγματα" της frosted επιφανειας ειδικα στο μαγουλο), να δειχνουν πιο εντονες.
Πιανεις τωρα μια κατηγορια που οι Αμερικανοι την ξερουν απ εξω και ανακατωτα και ειναι απιστευτα εξειδικευμενοι στις κοπες του καθε νομισματοκοπειου τους και στις χρονιες.
(λες να εχουν προηγουμενα με τον Οθωνα η τον Γεωργιο και να τους αδικουν?) Big Grin

Τα ξέρω πολύ καλά τα Morgan  και σίγουρα δεν είναι αντανακλάσεις σκιών. Γραντζουνιές είναι.  Τα βαθμολογούν όμως τέλεια και σωστά. Δες τα παραδείγματα της PCGS στην ιστοσελίδα τους. Άψογοι.

Στα αντίστοιχα ελληνικά όμως πάσχουν. Απλά παίρνουν τα λεφτά και γνώση ζερό. Όταν δε η πατίνα των ελληνικών νομισμάτων δεν είναι frosted ή rainbow όπως των morgan,  στα βγάζουν artificial. (τι να κάνουμε τα ελληνικά δεν βγάζουν milky spots).

(11/11/17 10:24:20)gkounto Έγραψε: [ -> ]Σε ό,τι αφορά με τα λεγόμενα milky spots. Είναι σχετικά νέο φαινόμενο (1970 και μετά) και έχει να κάνει με την νομισματοκοπία και τις τεχνικές που εφαρμόζουν τα μοντέρνα Νομισματοκοεία αν και κανείς δεν ξέρει με ακρίβεια την προέλευσή τους. Φαίνεται οτι εμφανίζονται κυρίως σε νομίσματα .9999 δηλαδή  silver bullion. Mια πλοήγηση online θα σας διαφωτίσει καλύτερα.

Προσωπικά έχω εμπειρία με αυτά από ένα σετ της Ινδονησίας του 1970 που αγόρασα σφραγισμένο σε blister. Eξι μήνες μετά το άνοιγμα και την πιστοποίηση τους μερικά αρχισαν να εμφανίζουν αυτές τι χαρακτηρηστικές λευκές κηλίδες. Οι εταιρείες λένε οτι δεν ευθύνονται για αυτά και μάλλον έχουν δίκιο. Μάλιστα έβλεπα ένα σχετικό video στο youtube που λεγόταν "Buy the coin not the holder" και αναφερόταν σε αυτά.

Παρεπιπτόντως ενώ εμείς εδώ (και αλλού) συζητάμε το θέμα των βαθμών και κατά πόσον σωστοί η λάθος είναι, δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο στα youtube η αλλού. Οχι ότι το έχω ψάξει διεξοδικά δηλαδή. Γιατί αν δεν συζητιέται πουθενά αλλού (η τουλάχιστον με την έκταση που του έχουμε δώσει εμείς) αυτό πρέπει να μας προβληματίσει.

Δηλαδή είμαστε οι μόνοι που πιστεύουμε οτι κάνουν λάθη?

Δεν ξέρω αν κανείς έχει κάτι, αν έχει θα ήταν ενδιαφέρον να το δούμε.
Μηπως εδω στην Ελλαδα νομιζουμε οτι μονιμως οι αλλοι μας αδικουν?
Μηπως κουβαλαμε,στην ιστορικη μας μνημη,το γονιδιο της αμφισβητησης?  Idea
@Panos1953. Ναι Πάνο έχεις δίκιο. Ο Ιακωβίδης φταίει για την τεχνική του.

@Γιώργο. Δεν ανέφερα ότι τα milky spots  οφείλονται στις εταιρείες. Απλά το ότι είναι αλάνθαστοι με % του 0.5% δεν πιστεύω ότι στέκει. Επειδή έχουμε κάνει αρκετές συζητήσεις σε συγκεκριμένα (σφαγμένα) νομίσματα διατηρώ την άποψή μου. Άσχετοι στα ελληνικά καταπληκτικοί στα αμερικάνικα. (Τα κυπριακά τα έχουν σφάξει πιο πολύ από τα ελληνικά. Να είμαστε ευχαριστημένοι).
Οτι γινονται και θα γινονται λαθη απο την στιγμη που μπαινει στην διαδικασια ανθρωπινος παραγοντας δεν ειναι κατι που θα πρεπει να μας εκπλησσει,το παραξενο θα ηταν να μην γινονται καθολου.Τωρα δεν μπορει να στελνω εγω σαν μεμονομενως νομισμα και να μου γραφει χφ 40 και να το στελνει ο εκαστοτε ντηλερ ή καποιος οικος ακριβως το ιδιο νομισμα και να γραφει αου50-53 και μην μου πειτε οτι δεν εχει γινει,αυτο δεν εννοειτε αμφισβητηση απλα και εδω υπαρχει ο μπαρμπας στην Κορωνη Big Grin  .Κυριε Γιωργο οντως ωραιο αυτο το βιντεακι το εχω δει οπως και αυτο εδω [color=var(--ytd-video-primary-info-renderer-title-color, var(--yt-primary-text-color))]NGC coin grading failure share my pain and learn from my 6 fails[/color]

https://www.youtube.com/watch?v=2rWxwsWDFUs
(11/11/17 10:24:20)gkounto Έγραψε: [ -> ]Παρεπιπτόντως ενώ εμείς εδώ (και αλλού) συζητάμε το θέμα των βαθμών και κατά πόσον σωστοί η λάθος είναι, δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο στα youtube η αλλού. Οχι ότι το έχω ψάξει διεξοδικά δηλαδή. Γιατί αν δεν συζητιέται πουθενά αλλού (η τουλάχιστον με την έκταση που του έχουμε δώσει εμείς) αυτό πρέπει να μας προβληματίσει.

Δηλαδή είμαστε οι μόνοι που πιστεύουμε οτι κάνουν λάθη?

Δεν ξέρω αν κανείς έχει κάτι, αν έχει θα ήταν ενδιαφέρον να το δούμε.


Οχι Γιώργο δεν είμαστε οι μόνοι. Το θέμα εχει συζητηθεί διεξοδικά και επι σειρά ετών και στα ίδια τα φόρουμ των εταιριών (PCGS, NGC) και φαντάζομαι και του eBay, αλλα πόσες φορες θα πεις τα ίδια πράγματα; Τη μόνιμη γκρίνια δεν την αντέχει κανεις.

Βλεπω τα τελευταια χρονια μια στροφή προς αλλα θεματα, με το εκάστοτε νήμα, "grades are back" η "guess the grade" πριν κάποιος μοιραστεί τα αποτελέσματα του.

Ενδιαφερον εχει και η αλλη άποψη, αυτη της εταιρείας, (PCGS) η οποια ξεκίνησε το 1986 με πρόβλεψη για 1000 νομιςματα το μήνα, και σε εξη μήνες βρέθηκαν με 100000 νομιςματα το μήνα κι ενα απίστευτο backlog. 

Ελεγε λοιπόν ο David Hall, ψάξαμε και βρήκαμε graders, μεχρι και 29 τον αριθμό, τους φέραμε στην Καλιφορνια και τους νοικιαζαμε κάποια διαμερίσματα κοντα στο γραφείο, ωςτε αυτοι να έρχονται για μια εβδομάδα εντατικού grading, μια βδομάδα ρεπό και αλλαγή με αλλη ομάδα και ταναπαλιν...

....Στην αρχή τους πληρώναμε 1 δολάριο το κομμάτι. Έπρεπε να αντιμετωπίσουμε το τεραςτιο backlog που ειχε δημιουργηθεί απο την γρήγορη επιτυχία της εταιρείας που δεν είχαμε προβλέψει. Πληρωμένοι με το κομμάτι, οι graders έβγαζαν απο 90-120 κομμάτια την ωρα. Μετα αλλάξαμε συςτημα και το κάναμε 100 δολλαρια την ωρα. Αμέσως η παραγωγικότητα ανα ωρα έπεσε μεχρι και τα 30 κομμάτια......"

(υπάρχει σε βίντεο στο YouTube , μια συνάντηση των ιδρυτών της PCGS 30 χρονια αργότερα στο Long Beach show).
Σελίδες: 1 2 3