Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Πώς γίνεται το registry; Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Με αφορμή τα σχόλια των φίλων diinekis και sroussos για το registry σε άλλο σημείο, ανοίγω αυτό το θέμα για να καταθέσουμε τις απόψεις, εμπειρίες, γνώσεις, διαδικασίες και ότι άλλο σχετικά με τα registries. Όποιος φίλος/η θέλει ας γράψει εδώ το σχόλιό του.
Προσωπικά έχω αναρωτηθεί αρκετές φορές πώς γίνεται, έχω διαβάσει τα σχετικά στα sites των εταιρειών πιστοποίησης, αλλά θα με ενδιέφεραν και οι προσωπικές εμπειρίες του καθενός.
Έλα να κεράσω καφέ να σου κάνω ένα καλό breathing, έχω εμπειρία από το 2012  Cool
Εγώ registry (pcgs), έκανα μόλις πριν από μερικούς μήνες, χμ δεν πρέπει να είναι χρόνος. Σε βάζει σε ενα τρυπακι, (καλό πιστεύω), που σου δίνει μέσω των σετ που έχει έτοιμα, σκοπό και στόχο. Σε εμένα έκανε καλό αυτό. Και καταχωρούνται τα νομίσματα της συλλογής σου, σε περίπτωση κλοπής, αν μη τι άλλο, δεν θα πωληθούν στα κουτιά τους. Έχεις πρόχειρη την συλλογή σου ανά πάσα στιγμή, με φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει ο ίδιος. Γενικά πάντως, το βλέπω θετικά..
Νίκο αν σου ανοίξουμε τα μάτια θα μας φας την καλή σειρά με τα υψηλόβαθμά σου νομίσματα Big Grin Big Grin Big Grin .  Δεν είναι δύσκολο κάνεις εγγραφή . Εγώ έκανα πρώτα στην PCGS  γιατί είχα λίγα νομίσματα τότε πιστοποιημένα και τα περισσότερα ήταν από εκεί. Τελικά αποφάσισα να στέλνω τα νομίσματα στην NGC και έτσι τα πιο πολλά που έχω  είναι σε αυτούς και έχω κάνει και εκεί εγράφη και αυτό μόνο ενημερώνω . Δημιουργείς τα competitive sets σε όσα σετ έχεις πιστοποιημένα νομίσματα στην NGC  Καταχωρείς τα νομίσματά σου και μετά τα περνάς στα σετ που έχεις . Κάθε νόμισμα ανάλογα με την κατάστασή του και την δυσκολία παίρνει κάποιους βαθμούς .  Έτσι συγκεντρώνεις  τους βαθμούς συνολικά και βλέπεις  παγκόσμια σειρά σου στην NGC καθώς και τους βαθμούς και την σειρά σου σε κάθε σετ που έχεις . Αν βγεις πρώτος σε κάποιο σετ η NGC στις αρχές κάθε χρόνου σε στέλνει και ένα βραβείο. Βάζω συνημμένο  ένα δικό μου για να δείτε. Τα υπόλοιπα τα ανέλυσε ο Μίμης.
Επειδή την τελευταία φορά που έβαλα νομίσματα  δεν μου ανοίγει την παλιά φόρμα που έμπαινα και από εκεί μπορούσα να δω την παγκόσμια σειρά κατάταξης αν μπορεί κάποιος να μπει ας μου πει τι σειρά έχω, ste53 είμαι και οι βαθμοί 124.796, και αν ξέρει κάποιος με την νέα φόρμα που ανοίγει πως μπορείς να το δεις;
Είναι PDF αρχείο και δεν το φορτώνει θα δω αν μπορώ να το μικρύνω.
Νίκο αν σου ανοίξουμε τα μάτια θα μας φας την καλή σειρά με τα υψηλόβαθμά σου νομίσματα Big Grin Big Grin Big Grin .  Δεν είναι δύσκολο κάνεις εγγραφή . Εγώ έκανα πρώτα στην PCGS  γιατί είχα λίγα νομίσματα τότε πιστοποιημένα και τα περισσότερα ήταν από εκεί. Τελικά αποφάσισα να στέλνω τα νομίσματα στην NGC και έτσι τα πιο πολλά που έχω  είναι σε αυτούς και έχω κάνει και εκεί εγράφη και αυτό μόνο ενημερώνω . Δημιουργείς τα competitive sets σε όσα σετ έχεις πιστοποιημένα νομίσματα στην NGC  Καταχωρείς τα νομίσματά σου και μετά τα περνάς στα σετ που έχεις . Κάθε νόμισμα ανάλογα με την κατάστασή του και την δυσκολία παίρνει κάποιους βαθμούς .  Έτσι συγκεντρώνεις  τους βαθμούς συνολικά και βλέπεις  παγκόσμια σειρά σου στην NGC καθώς και τους βαθμούς και την σειρά σου σε κάθε σετ που έχεις . Αν βγεις πρώτος σε κάποιο σετ η NGC στις αρχές κάθε χρόνου σε στέλνει και ένα βραβείο. Βάζω συνημμένο  ένα δικό μου για να δείτε. Τα υπόλοιπα τα ανέλυσε ο Μίμης.
Επειδή την τελευταία φορά που έβαλα νομίσματα  δεν μου ανοίγει την παλιά φόρμα που έμπαινα και από εκεί μπορούσα να δω την παγκόσμια σειρά κατάταξης αν μπορεί κάποιος να μπει ας μου πει τι σειρά έχω, ste53 είμαι και οι βαθμοί 124.796, και αν ξέρει κάποιος με την νέα φόρμα που ανοίγει πως μπορείς να το δεις; Τελικά το certificate registry awards είναι PDF  μεγάλο και δεν το φορτώνει,
Στέργιε μη φοβάσαι Wink ! Πρώτον προτιμώ την PCGS και δεύτερον θα μου πεις σε ποια κατηγορία είσαι και δεν θα ανεβάσω εκεί.
Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες. Ξέρει κανείς αν κάποια από τις δυο εταιρείες δέχεται τα slabs της άλλης ή πρέπει να τα γυρίσουμε όλα στην ίδια;
Μόνο τα Αμερικάνικα νομίσματα δέχονται και οι δύο.   Όσο για τις πλάτες  δεν έχω πρόβλημα, ελεύθερα  Smile Smile Smile Άλλωστε θα έχουμε και συναγωνισμό
(26/05/20 22:45:17)nikos11 Έγραψε: [ -> ]Στέργιε μη φοβάσαι Wink ! Πρώτον προτιμώ την PCGS και δεύτερον θα μου πεις σε ποια κατηγορία είσαι και δεν θα ανεβάσω εκεί.
Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες. Ξέρει κανείς αν κάποια από τις δυο εταιρείες δέχεται τα slabs της άλλης ή πρέπει να τα γυρίσουμε όλα στην ίδια;
Η κάθε εταιρεία τα δικά της σλαμπ.
Ξέρω στην pcgs στέλνεις τα σλαμπ από την ngc και αν συμφωνούν στον βαθμό στα αλλάζουν κουτί(pcgs), και στα στέλνουν πίσω. Συμβαίνει κάποιες φορές να σου βάλουν μεγαλύτερό βαθμό, η να στα στείλουν πίσω στο κουτί της ngc (αφού κρατήσουν τα λεφτά) αν βλέπουν το νόμισμα ότι είναι χαμηλότερο από ότι γράφει. Είχα στείλει καμία δεκαριά νομίσματα σε σλαμπ της ngc για αλλαγή. Σε ένα μου δώσανε ένα βαθμό επάνω, σε 4-5 μου τα άλλαξαν κουτί, με τον ίδιο βαθμό, και τα υπόλοιπα.... όπως τα έστειλα μου τα στείλανε πίσω, δεν συμφώνησαν στο βαθμό. Αυτό στην pcgs, h ngc πρέπει να κάνει το ίδιο μάλλον.
Τα λεφτά όμως τα πήραν . Μίμη αν ζητούσες crossover νομίζω πως έτσι το λένε  θα σου άλλαζαν το κουτί και θα τα έστελναν με τον ίδιο βαθμό . Αυτό ξέρω πως κάνει η NGC  δέχεται τον βαθμό της PCGS και βάζει τον ίδιο. Αν ζητήσεις δική της πιστοποίηση το σπάζουν και κάνουν δική τους αξιολόγηση . Την ANACS δεν την δέχονται για crossover .
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10