Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: πίνακας δυσκολίας στα χάλκινα του οθωνα
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2 3 4
Ένας πίνακας δυσκολίας στα χάλκινα του οθωνα , όχι MS ,για να μην γίνει παρεξηγήσει
Μια χαρά είναι ο πίνακας, Γιάννη!
(13/12/20 19:16:35)rubirosa Έγραψε: [ -> ]Μια χαρά είναι ο πίνακας, Γιάννη!

Και εγώ πιστεύω ότι δεν έχει σοβαρές διάφορες, αλλά αν βάλουμε κυρίαρχο θέμα το ms θα γίνει μπάχαλο , ο Στέλιος δεν ζει να  μας φωτίσει με την εμπειρία του  , ας κάνουν διορθώσεις η επόμενη γενιά
(13/12/20 19:25:31)john v Έγραψε: [ -> ]
(13/12/20 19:16:35)rubirosa Έγραψε: [ -> ]Μια χαρά είναι ο πίνακας, Γιάννη!

Και εγώ πιστεύω ότι δεν έχει σοβαρές διάφορες, αλλά αν βάλουμε κυρίαρχο θέμα το ms θα γίνει μπάχαλο , ο Στέλιος δεν ζει να  μας φωτίσει με την εμπειρία του  , ας κάνουν διορθώσεις η επόμενη γενιά

Μπράβο σας, πολύ καλά κάνατε και καρφιτσώσατε αυτον τον πίνακα. Νομίζω ότι είναι πολύ χρήσιμος, όχι μόνο για τους νέους συλλέκτες και εμπόρους αλλά και για τους παλαιότερους

Δεν κατάλαβα, γιατί το στέλνετε στην επόμενη γενια ? ? και όχι από τώρα ? ? ? Με τις παρατηρήσεις, τον διάλογο και τις προτάσεις των μελών, μπορεί μετά από κάμποσο χρόνο να γίνει μια αναμόρφωσή του.


Πάρτε μια πρώτη πρόταση από εμένα : επειδή μπήκαν τα 10 λεπτα του 44 ΒΑΣΙΛΕΙΑ, του 49 Μεγ Κορωνα κλπ, και χωρίς να πάμε σε μικροποικιλίες, μήπως θα έπρεπε να προστεθούν και τα παρακάτω ? ? (Ετσι και αλλοιώς είναι σπανιώτατα σε οποιαδήποτε κατάσταση)

1) 10 λ 1847 Μεγάλη Κορώνα ( 1 γνωστό)
2) 10 λ 1845 Μedal strike  (4-5 γνωστά)
3)   5 λ 1833 Coin strike    ( 1 γνωστό )
     και τα 3 υπάρχουν σε συλλογές

ορφεας
Ωραια προσπαθεια Γιαννη και πιστευω πολυ κοντα στην πραγματικοτητα!
Επιπλέον είναι και οι ποικιλίες στις χρονολογίες που τις γράφουν οι εταιρείες πιστοποίησης π.χ  10 λεπτά 1838/7 κ.λ.π. που οι καταχωρήσεις  τους είναι χωριστά .
(13/12/20 20:02:21)orfeas Έγραψε: [ -> ]
(13/12/20 19:25:31)john v Έγραψε: [ -> ]
(13/12/20 19:16:35)rubirosa Έγραψε: [ -> ]Μια χαρά είναι ο πίνακας, Γιάννη!

Και εγώ πιστεύω ότι δεν έχει σοβαρές διάφορες, αλλά αν βάλουμε κυρίαρχο θέμα το ms θα γίνει μπάχαλο , ο Στέλιος δεν ζει να  μας φωτίσει με την εμπειρία του  , ας κάνουν διορθώσεις η επόμενη γενιά

Μπράβο σας, πολύ καλά κάνατε και καρφιτσώσατε αυτον τον πίνακα. Νομίζω ότι είναι πολύ χρήσιμος, όχι μόνο για τους νέους συλλέκτες και εμπόρους αλλά και για τους παλαιότερους

Δεν κατάλαβα, γιατί το στέλνετε στην επόμενη γενια ? ? και όχι από τώρα ? ? ? Με τις παρατηρήσεις, τον διάλογο και τις προτάσεις των μελών, μπορεί μετά από κάμποσο χρόνο να γίνει μια αναμόρφωσή του.


Πάρτε μια πρώτη πρόταση από εμένα : επειδή μπήκαν τα 10 λεπτα του 44 ΒΑΣΙΛΕΙΑ, του 49 Μεγ Κορωνα κλπ, και χωρίς να πάμε σε μικροποικιλίες, μήπως θα έπρεπε να προστεθούν και τα παρακάτω ? ? (Ετσι και αλλοιώς είναι σπανιώτατα σε οποιαδήποτε κατάσταση)

1) 10 λ 1847 Μεγάλη Κορώνα ( 1 γνωστό)
2) 10 λ 1845 Μedal strike  (4-5 γνωστά)
3)   5 λ 1833 Coin strike    ( 1 γνωστό )
     και τα 3 υπάρχουν σε συλλογές

ορφεας
Πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες απο τον ... συνηθη υποπτο (Ορφεα).
Προτεινω να μπουν στην κορυφη καθε κολωνας / κατηγοριας (πχ. 10λ, 5λ) με αστερισκο που να παραπεμπει στο τελος της καθε κατηγοριας την πληροφορια με τα ποσα ειναι γνωστα. Ειναι σημαντικο να ξερουν οι συλλεκτες την σπανιοτητα τους και να τα ψαχνουν μηπως βρεθουν και αλλα.
Τα χάλκινα του Όθωνα είναι τα αγαπημένα μου, όπως θα έχετε όλοι καταλάβει.....Θα σας ανεβάσω τον δικό μου κατάλογο για τα πεντάλεπτα, που προέκυψε από τα χρόνια ασχολίας μου. Διαφέρει κυρίως στην "ομαδοποίηση" που εγώ χρησιμοποιώ, δηλαδή σε νομίσματα που συναντιούνται με παρόμοια συχνότητα και τα βάζουμε μαζί, γιατί δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην σπανιότητα (και η τιμή απόκτησής τους  είναι επίσης παρόμοια). Μία μικρή διαφορά, από τον ήδη αναρτημένο κατάλογο, είναι το 5 Λεπτά 1838 που για μένα είναι πιο συχνό με βραχεία κεφαλή από το πεντάλεπτο του 1851. Σίγουρα πρέπει να αναφερθούμε και στην ποικιλία 5 λεπτά 1838/7, σαν κάτι ξεχωριστό....
(13/12/20 18:52:43)john v Έγραψε: [ -> ]Ένας πίνακας δυσκολίας στα χάλκινα του οθωνα , όχι MS ,για να μην γίνει παρεξηγήσει

Με έκπληξη βλέπω να ανεβαίνει το πινακάκι που είχα φτιάξει πριν 2-3 χρόνια!
και για να μην παρεξηγηθώ δεν με πειράζει καθόλου ίσα ίσα χαίρομαι που ανέβηκε και υπάρχει
θα έπρεπε να έχει γίνει πολύ καιρό πριν.
Εξάλλου συντάχτηκε με τις υποδείξεις άλλου παλαιότερου συλλέκτη, δεν μου ανήκει πνευματικώς δηλ.
αφού συντάχτηκε λοιπόν και πλαστικοποιήθηκε το έβαλα στο πορτοφόλι μου ώστε να το συμβουλεύομαι εύκολα όποτε 
χρειαστεί.
Έστειλα αυτή τη φωτογραφία λοιπόν στο φίλο και πολύ το χάρηκε, προφανώς από εκεί διαδόθηκε
και χαίρομαι για αυτό.
Επίσης πολύ χρήσιμο θα ήταν να συμπληρωθεί με τις υποδείξεις του κύριου Ορφέα ή και να διορθωθεί όπου χρειάζεται.
Αυτό τον πίνακα τον είχα χρονιά στο αρχείο μου, και νόμιζα ότι τον είχαν η περισσότερη, με έκπληξη ανακάλυψα ότι δεν είναι τόσο γνωστός οσο  περίμενα , τον μελέτησα και είδα ότι δεν υπάρχει  λάθος σοβαρο , για αυτό τον λόγο είπα να κάνουμε ένα θέμα ώστε να υπάρχει σαν εργαλείο σε όλους μας , τώρα ποιος τον έχει κάνει ούτε εγώ ξέρω
Σελίδες: 1 2 3 4