Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2
Παρακαλώ πολύ είδα ότι υπάρχει και Ευρωπαϊκή Εταιρεία Πιστοποίησης στο Σαν Μαρίνο η classical coin grading η οποία έχει και dealer Στην Ελλάδα.
Γνωρίζει κανένας αν αυτή η εταιρεία είναι ισάξια με τις αμερικανικες και αναγνωρίζεται, γιατί πιστοποιεί γρήγορα.
Ευχαριστώ
Δεν έχω στείλει εκεί, αλλά έχω διαβάσει καλές κριτικές.
Για να εκφράσω άποψη θέλω να δω πρώτα κάποια πιστοποιημένα και δεν αναφέρομαι σε σύγχρονα νομίσματα πχ μεταπολίτευσης ή ευρώ. Μπορεί να μου ξεφεύγει κάτι αλλά μέχρι τώρα δεν έχω δει και κανένα πιστοποιημένο από αυτή την εταιρεία να βγαίνει σε δημοπρασία.
Θα πρέπει να περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα για να δούμε πως πιστοποιούν οι graders της νέας εταιρείας.....η πιστοποίηση δεν είναι μόνο slab σε πλαστικό κουτί και ένα χαρτάκι....απλώς είδαν χώρο στο συγκεκριμένο αντικείμενο και μπήκαν.....να δούμε ο Κυρίτσης που είναι ο dealer θα στέλνει Όθωνες και Καποδίστριες στο Σαν Μαρίνο;
Και καλά αυτός άντε και στέλνει, άμα είναι τα AU να γυρίζουν MS και τα VF να γυρίζουν AU, τότε να δούμε τι θα γίνει. Γιατί το ανάποδο υποψιάζομαι ότι δεν θα παίζει.
Είναι πολύ απλο να δούμε εάν βάζουν σωστα βαθμούς, διαλέγουμε 4 σλαμπ ngc και pcgs απο vf μέχρι και  ms 67 τα σπάμε και τα στέλνουμε και εάν οι βαθμοί ειναι ίδιοι βαθμολογουν μια χαρά.Οποιος θέλει να κάνουμε το τεστ παρεα ας με ενημερώσει.
Ολα τα υπόλοιπα είναι αστοχα περι βαθμολογίας. 
Το εάν θα γίνει ποτέ  NGC η PCGS ακομη και σωστά να μπαίνουν οι βαθμολογίες είναι άλλο θέμα.
Όλοι από κάπου ξεκινάνε,κάνεις δεν βγήκε εξαρχής φτασμένος..το ίδιο ισχύει και για τις εταιρείες....αυτό που είναι ιδιαίτερα δελεαστικο είναι ότι ,όπως αναφέρουν, θα βάζει βαθμούς και στα details, με υποσημείωση ότι είναι details...δλδ θα βάζει τον βαθμό που θα είχε ένα νόμισμα αν αυτό δεν ήταν καθαρισμένο,αλλά με υποσημειωση ότι είναι καθαρισμένο....αυτό κατά προσωπική μου εκτίμηση είναι κάτι που πιθανόν θα ακολουθήσουν και οι δύο μεγάλες εταιρείες στο μέλλον
(13/03/23 04:37:34)E.X.N Έγραψε: [ -> ]Είναι πολύ απλο να δούμε εάν βάζουν σωστα βαθμούς, διαλέγουμε 4 σλαμπ ngc και pcgs απο vf μέχρι και  ms 67 τα σπάμε και τα στέλνουμε και εάν οι βαθμοί ειναι ίδιοι βαθμολογουν μια χαρά.Οποιος θέλει να κάνουμε το τεστ παρεα ας με ενημερώσει.
Ολα τα υπόλοιπα είναι αστοχα περι βαθμολογίας. 
Το εάν θα γίνει ποτέ  NGC η PCGS ακομη και σωστά να μπαίνουν οι βαθμολογίες είναι άλλο θέμα.
Τωρα ετοιμάζομαι Χρήστο να σπάσω κάτι Γεωργιους MS66-67 για να τους στείλω στον Άγιο Μαρίνο να δω τι θα γράψουν Cool …
(13/03/23 19:18:33)nikos11 Έγραψε: [ -> ]
(13/03/23 04:37:34)E.X.N Έγραψε: [ -> ]Είναι πολύ απλο να δούμε εάν βάζουν σωστα βαθμούς, διαλέγουμε 4 σλαμπ ngc και pcgs απο vf μέχρι και  ms 67 τα σπάμε και τα στέλνουμε και εάν οι βαθμοί ειναι ίδιοι βαθμολογουν μια χαρά.Οποιος θέλει να κάνουμε το τεστ παρεα ας με ενημερώσει.
Ολα τα υπόλοιπα είναι αστοχα περι βαθμολογίας. 
Το εάν θα γίνει ποτέ  NGC η PCGS ακομη και σωστά να μπαίνουν οι βαθμολογίες είναι άλλο θέμα.
Τωρα ετοιμάζομαι Χρήστο να σπάσω κάτι Γεωργιους MS66-67 για να τους στείλω στον Άγιο Μαρίνο να δω τι θα γράψουν Cool …
Νομιζω ομως οτι χρειαζεται μια Ευρωπαικη εταιρεια πιστοποιησης και μακαρι να πετυχει
(14/03/23 00:28:55)nivosgr Έγραψε: [ -> ]Νομιζω ομως οτι χρειαζεται μια Ευρωπαικη εταιρεια πιστοποιησης και μακαρι να πετυχει
Καλά δεν είναι και αμυντική βιομηχανία ή κάτι σε κρίσιμο κλάδο που να καθιστά την ύπαρξή της σημαντική ή απαραίτητη. Για να πετύχει χρειάζονται πολλά, μα κυρίως και πάνω από όλα αξιοπιστία. Αν είναι απλά να μοιράζουν βαθμούς για να γίνουν αρεστοί και να αποκτήσουν πελατεία, θα είναι σύντομη η διαδρομή της.
Σελίδες: 1 2