Συλλεκτικό Στέκι
20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κωνσταντίνος Β' (1964-1973) (https://syllektiko-steki.gr/forum-17.html)
+--- Νήμα: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου (/thread-1684.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - MintError - 09/11/17 15:43:02

(09/11/17 07:41:28)ukobke Έγραψε:  Σίμο, είσαι σίγουρος ότι οι gravers θα έχουν ξυπνήσει χαρούμενοι και δεν θα το 65άρουν το νόμισμα;

Θα τους κεράσω Λουμίδη κουπάτο Νίκο.  Big Grin


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - ukobke - 09/11/17 17:31:16

(09/11/17 14:08:41)sac Έγραψε:  
(09/11/17 13:12:32)ukobke Έγραψε:  αποκλείεται οι gravers να του κάνουν 69.

Αυτή... δεν με τρέλανε κιόλας...

(Φιλάκια!)

Κάνε μου μήνυση για ερωτική (σεξουαλική) παρενόχληση...  όχι τώρα, αλλά μετά από δεκαπέντε χρόνια για να γίνω το διάσημο χούφταλο.


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - gkounto - 09/11/17 19:08:05

Μπορεί να σας φανεί περίεργο αλλά δεν έχω εμπειρία από τέτοιου είδους καταθέσεις όπου σε νόμισμα εμφανίζονται αυτές οι χαρακτηριστικές κυκλικές γραμμώσεις , αναρωτιέμαι πως θα τις εκλάβουν.
Έχω στείλει και εγώ παρόμοια (ξένα) και περιμένω την ετυμηγορία. Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα συμμεριστούν  τον αμοιβαίο ενθουσιασμο μας Σιμο.
Ποιος ξέρει  ιδωμεν και ας ελπισομεν!


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - MintError - 09/11/17 21:06:10

Θα δούμε αλλά εγώ πιστεύω ότι αυτό το κέρμα είναι as good as it gets . Μπορεί να είναι κι ο ενθουσιασμός. Αλλά όπως και να είναι άν περιμένουν ανώτατη ποιότητα κοπής χωρίς γραμμώσεις οι graders τότε ποτέ δεν θα γράψει τέτοιο νόμισμα 68 ή 69 . Διότι ο τρόπος που έκαναν φινίρισμα ήταν συγκεκριμένος στα regular strikes κέρματα. Τώρα άν περιμένουν κάποιο prooflike κέρμα για να το χαρακτηρίσουν MS69 νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν θα γίνει ποτέ. Τέλος πάντων είναι ένα υπέροχο κέρμα και θα δείξει...


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - ukobke - 09/11/17 21:59:24

Γιώργο και Σίμο,

Εάν τους πούμε ότι είναι αμερικάνικο νόμισμα σίγουρα θα γράψει 69 και παραπάνω.

Θα το καταλάβουν εάν τους το πούμε λέτε;   Big Grin


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - gkounto - 09/11/17 22:19:31

Έλα ρε Νίκο είσαι κακακακακα.......κουλης.
Θα το καταλάβουν......νομιζω.  Angel


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - MintError - 09/11/17 22:52:35

Οι Αμερικάνοι έχουν μια νοοτροπία στη βαθμολόγηση νομισμάτων που την συνοψίζουν σε λίγες λέξεις. Ανώτερη και ανώτατη ποιότητα κοπής από τον μέσο όρο κοπής. Δηλαδή για να μπορέσει 1 κέρμα να πάρει βαθμό πάνω από 66 πρέπει να είναι ανώτερης ποιότητας κοπής και για να πάρει πάνω από 67 ανώτατης. Στους βαθμούς 68 και 69 εξετάσουν πολύ μικρές λεπτομέριες  στα χαμηλά σημεία του σχεδίου καθώς και την  ποιότητα φινιρίσματος και ποιότητα δίσκου. Τώρα άν πρέπει ένα νόμισμα να μη τυπωθεί από φρέσκιες μήτρες αλλά από κάπως χρησιμοποιημένες ώστε να μη φαίνονται τα φινιρίσματα και οι ανάγλυφες γραμμές από την εργασία του χαράκτη πάω πάσο. Για μένα είναι θετικό αυτό. Και όχι μόνο για μένα και για όσους έχουν δεί πολλά ακυκλοφόρητα νομίσματα σε κάποιο κέρμα κι έχουν συγκριτικό μέγεθος. Θα μου πείτε το PL δεν είναι ανώτερης ποιότητας νόμισμα? Ναι είναι . Αλλά όμως άν και είναι ίδιας κατηγορίας νόμισμα σε κοπή γιατί θα πρέπει να καθορίζει την βαθμολογία του στην κλίμακα Sheldon? 

Υ.Γ Αν θυμάστε ειρωνεύτηκα τη πιστοποίηση του Ισπανικού χρυσού για τον λόγο αυτόν. Άν δηλαδή ένα βασιλικό κέρμα παίρνει τον βαθμό 65 τότε ποιό κέρμα παίρνει τον βαθμό 68? Το κυκλοφορίας? Ποιό? Κάτι δεν λειτουργεί σωστά... Ένα εκλεπτισμένο χρυσό κέρμα που κόβεται για επίδειξη στον βασιλιά δεν είναι ανώτερης ποιότητας κοπής κέρμα? Γιατί πρέπει να μείνει στο  65?  Ή γιατί μια λίρα XF πρέπει να πιάσει AU οταν ένας dealer μεγάλου τζίρου την προσκομίζει για πιστοποίηση? Και πόσο στο φινάλε επηρρεάζεται η αξιοπιστία σε όλο αυτό? Ρωτάω ...  Huh Κάποτε ένας dealer πρίν κάνα χρόνο είπε ότι οι πιστοποιήσεις είναι τέχνη και όχι επιστήμη. Άν και δυσκολεύομαι να το αποδεχθώ μάλλον θα το αποδεχθώ βλέποντας π.χ μια BU λίρα να βγαίνει Proof και τόσα άλλα που κατά καιρούς βλέπουμε. Και άν είναι εν τέλει τέχνη γιατί να μην είναι τέχνη και η προσπάθεια κάποιων να ξεγελάσουν τους dealers με ανακατασκευές κερμάτων? Εδώ δηλαδή έχουμε έναν φαύλο κύκλο...όλα γυρίζουν γύρω από τον ίδιο κύκλο...


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - sac - 09/11/17 23:25:15

Χμμμ.... σιγά-σιγά πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για καινούρια υπογραφή...


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - ukobke - 10/11/17 07:07:25

Σιγά μην τον καπέλ(ι)ωνες με την υπογραφή σου. Ψάξε άλλη υπογραφή... "αυτός ο τόπος δεν σε χωρά"


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - gkounto - 10/11/17 12:19:38

Ανεξάρτητα από την χθεσινοβραδυνή χιουμοριστική μου (έως και χλευαστική) διάθεση, μιας και πιάσαμε πάλι το θέμα η αποψή μου είναι πως ούτε τέχνη είναι ούτε επιστήμη. Είναι μία καθαρά επίκτητη ικανότητα που αποκτάται με πολύ χρόνο και κόπο και εμπειρία μέσα από την τριβή με χιλιάδες νομίσματα όλων των τύπων και κατηγοριών καθώς και με μελέτη και έρευνα στις τεχνικές κοπής των ανά τον Κόσμο Νομισματοκοπείων.

Αν το δούμε μέσα από αριθμούς ίσως διαμορφώσουμε μια πιο ρεαλιστική εικόνα σχετικά με την δουλειά τους αλλά και τα τυχόν λάθη που γίνονται (εκατέρωθεν των προσδοκιών μας) αλλά και κάποια σχετική βαρύτητα που φαινομενικά δίνουν σε κάποια νομίσματα έναντι άλλων αλλά και ανάμεσα σε dealers.

Στα 30 χρόνια λειτουργίας της NGC η εταιρεία έχει πιστοποιήσει 31 εκατομμύρια νομίσματα όλων των κρατών, δηλαδή περίπου 28720 την ημέρα!!! Eνα ανθρώπινο ποσοστό λάθους 0,5% να δεχθώ βγαίνει 14 νομίσματα λάθος την ημέρα! Από αυτά τώρα τα Ελληνικά (συν Ιόνιοι Νήσοι και Κρήτη) είναι 16072 δηλαδή περίπου 1,5 την ημέρα. Φανταστείτε λίγο την αναλογία. Ας πούμε 2 Ελληνικά την ημέρα ανάμεσα σε 29000 περίπου ξένα. Δεν ξέρω πόσοι graders δουλεύουν για να κάνω την αναλογία νομισμάτων ανά grader ανά ημέρα αλλά όπως και να έχει οι αριθμοί είναι εξωντοτικά εντυπωσιακοί, αν μάλιστα αναλογιστώ οτι τα πρώτα χρόνια λειτουργίας δεν είχαν μεγάλες καταθέσεις η αναλογία γίνεται ακόμα πιο "βαρειά" σήμερα.

Και να έρθω στο επίμαχο του θέματος την 20άρα του 69 που το παίρνω σαν παράδειγμα, θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε Ελληνικό χαμηλής αξίας. Συνολικά έχουν πιστοποιηθεί 27 κομμάτια.  Να δεχτώ οτι όλα έχουν πιστοποιηθεί τα τελευταία 10 χρόνια? Βγαίνει 3 τον χρόνο. Δηλαδή βλέπουν ένα νόμισμα αξίας 2-3 Eυρώ 3 φορές τον χρόνο. Τι προσοχή θα του δώσουν? Και ποιά θα είναι η υπεραξία του αν κάνουν λάθος και αντί 69 το βγάλουν 67 ή 68? Αντε 20-30 αντε 40 Ευρώ? Ενώ αν κάνουν λάθος σε ένα £5 1826 πχ και αντί 64 to βγάλουν UNC details hairlines υποβίβασαν υπεραξία 200Κ σε 20-25Κ. Eπομένως ασφαλώς και θα προσέξουν καλύτερα τα πιο σημαντικά νομίσματα. Για να μην μιλήσω για μοναδικά κομμάτια όπως αυτό του Μεξικού ή ένα $20 1933.

Και τελειώνω με τους dealers. Ενας που τους δίνει 5000 νομίσματα τον μήνα ($100K) ασφαλώς και θα έχει καλύτερη μεταχείρηση και ασφαλώς και θα πετύχει καλύτερους βαθμούς (εντάξει σε μερικά οχι όλα κυρίως αυτά που αξίζουν και οχι ακρότητες αντε το 62 να γίνει 62+ το πολύ 63 και το UNC details να γίνει PR61). Αυτή είναι η πραγματικότητα μας αρέσει ή όχι, δεν υπάρχει παρθενογέννηση, όλα ανθρώπινες σχέσεις είναι. Δεν μου αρέσει οταν γίνεται στα δικά μου ούτε και εσείς στα δικά σας αλλά αν το δούμε απο την διάσταση του grader, είναι μια άλλη οπτική.