Συλλεκτικό Στέκι
20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κωνσταντίνος Β' (1964-1973) (https://syllektiko-steki.gr/forum-17.html)
+--- Νήμα: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου (/thread-1684.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - haros - 10/11/17 13:54:43

Να σαι καλα Γιωργο, με εβγαλες απο τον κοπο να γραφω παλι σεντονια για πραγματα που εχουν ειπωθει κατα καιρους στο παρελθον και (θα επρεπε να) ειναι περιπου αυτονοητα.
Εντελως συμπληρωματικα, να πω οτι μπορει δυο γκρειντερς (ιδιων γνωσεων και πειρας) να διαφωνουν στον ακριβη βαθμο ενος κομματιου και εκει αναλαμβανει ο τριτος, ο πιο "μαγκας', ο finalizer να αποδωσει τον τελικο βαθμο.
Γιατι το grading εχει μεσα του και καποια (λιγα) υποκειμενικα στοιχεια (περα απο τα γνωστα αντικειμενικα), δεν ειναι κατι που μπορει να το κανει μια μηχανη, οσο καλο προγραμματισμο και να εχει.
Ας πουμε, το "eye appeal" (που σπρωχνει καπως τον βαθμο) δεν μπορει να το πιασει καποια μηχανη.


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - sac - 10/11/17 19:04:57

(10/11/17 12:19:38)gkounto Έγραψε:  Είναι μία καθαρά επίκτητη ικανότητα που αποκτάται με πολύ χρόνο και κόπο και εμπειρία μέσα από την τριβή με χιλιάδες νομίσματα όλων των τύπων και κατηγοριών καθώς και με μελέτη και έρευνα στις τεχνικές κοπής των ανά τον Κόσμο Νομισματοκοπείων.

Θα μου επιτρέψετε κι εμένα να επαναλάβω ότι αυτό (χοντρικά) είναι "τέχνη" και όχι το κουλτούρα-να-φύγουμε.
Κάπως έτσι δουλεύει και ο υδραυλικός και ο ξυλουργός και ο φούρναρης. Και κάπως έτσι ξεχωρίζει ο τεχνίτης από τον αλμπάνη.


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - nikos11 - 10/11/17 19:42:44

Επιπλέον να αναφέρω ότι οι εταιρείες για τα σύγχρονα νομίσματα προσφέρουν τη δυνατότητα χαμηλότερης τιμολόγησης όταν αυτά αποστέλλονται σε κάποιες ποσότητες.

Υπάρχουν βέβαια μερικοί που δεν εννοούν να καταλάβουν ή δεν θέλουν να αποδεχθούν ότι άλλο είναι ένα νόμισμα του 18ου, 19ου ή και του πρώτου μισού του 20ου αιώνα και άλλο τα νομίσματα της τελευταίας 20ετίας ή 30ετίας.


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - ukobke - 10/11/17 20:17:09

(10/11/17 12:19:38)gkounto Έγραψε:  Είναι μία καθαρά επίκτητη ικανότητα που αποκτάται με πολύ χρόνο και κόπο και εμπειρία μέσα από την τριβή με χιλιάδες νομίσματα όλων των τύπων και κατηγοριών καθώς και με μελέτη και έρευνα στις τεχνικές κοπής των ανά τον Κόσμο Νομισματοκοπείων.

Εκεί που διαφωνώ 100% είναι ότι κάνουν σωστά τη δουλειά τους με 1.5% σφάλμα.

Θέλετε να το πιστεύετε αυτό.

Όσο αφορά τα ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ νομίσματα, τους βγάζω το καπέλλο. Τα γνωρίζουν. Όσο αφορά τα Ελληνικά, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι μαθαίνουν στου κασίδι το κεφάλι.
Για παράδειγμα, στα νομίσματα του Ιακωβίδη, είναι εκτός 100%. Σε ΟΛΑ !  Επίσης στα Μονόλεπτα του Γεωργίου. Να τα συγκρίνετε με τα Lincoln cents.  Τα βλογιοκομένα cents με χαρακιές και τσαμπουκάδες  βγαίνουν 65άρια και βάλε. Τα μονόλεπτα του Γεωργίου... τα έχουν καρατομήσει.

Με λίγα λόγια. Στα ελληνικά νομίσματα πάσχουν υπερβολικά. Προφανώς τα ... εξετάζουν νεοσύλλεκτοι. Στου κασίδι το κεφάλι....

Να σας βάλω και λίγο στο προβληματισμό του Γιώργου (δεν συμφωνώ Γιώργο ότι για τα χαμηλής αξίας δεν πρέπει ή δεν δίνουν σημασία. ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ !!!!).
Δείτε τη φωτό που σας βάζω. Γράψτε τις απόψεις σας πως βαθμολόγησαν τα νομίσματα αυτά. Είμαι σίγουρος ότι θα πέσετε όλοι έξω. Αυτοί ξέρουν εσείς δεν ξέρετε...
(Φωτογραφήθηκαν με ακριβώς ίδιες συνθήκες)

Γράψτε...


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - gkounto - 10/11/17 21:09:37

Βασικά η άποψη μου αυτή απηχεί την γνώμη μου και μόνο και όχι αυτή της NGC η της PCGS. Το καταλαβαίνετε αυτό έτσι; Έστω και σαν dealer τους έχω τις δικές μου απόψεις που μπορεί να διαφέρουν από την πραγματικότητα.

Μίλησα για ανθρώπινο σφάλμα της τάξης στου 0.5% όχι 1.5% (αν και ακόμα και αυτό θα μου ήταν αποδεκτό). Και ακόμα και αυτό ήταν αυθαίρετο.

Επίσης αναρωτήθηκα τι προσοχή θα έδιναν σε ένα νόμισμα 2-3 ευρώ που βλέπουν 3 φορές το χρόνο και ουδέποτε είπα ότι «δεν πρέπει η δεν δίνουν σημασία». Μπορεί να δίνουν μεγαλύτερη από ότι νομίζω απλά εξέφρασα την απορία μου.

Νίκο και οι πιλότοι πληρώνονται αλλά κάνουν λάθη και δεν δίνουν σε ολες τις πτήσεις την ίδια σημασία πίστεψε με και αυτά στοιχίζουν ζωές. Όλοι κάνουμε λάθη.
Καταλαβαίνω την πικρία σου αλλά αυτό που επισημαίνω είναι η διάσταση. Η οπτική γωνία. Με ο,τι μείον αυτό συνεπάγεται.
Και αν εσυ και εγώ βλέπουμε τα 2-3 νομίσματα μας και έχουμε γίνει επιστήμονες σε αυτά, αυτοί βλέπουν 29000 την ημέρα. Και όσο και να λέμε επαγγελματίες είναι και αυτοί διάλεξαν την δουλειά τους δεν αλλάζει τίποτα. Λάθη γίνονται και θα γίνονται.


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - gerta - 10/11/17 22:52:19

https://m.youtube.com/watch?v=vFl5_3-pmxw


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - MintError - 10/11/17 23:45:28

(10/11/17 20:17:09)ukobke Έγραψε:  
(10/11/17 12:19:38)gkounto Έγραψε:  Είναι μία καθαρά επίκτητη ικανότητα που αποκτάται με πολύ χρόνο και κόπο και εμπειρία μέσα από την τριβή με χιλιάδες νομίσματα όλων των τύπων και κατηγοριών καθώς και με μελέτη και έρευνα στις τεχνικές κοπής των ανά τον Κόσμο Νομισματοκοπείων.

Εκεί που διαφωνώ 100% είναι ότι κάνουν σωστά τη δουλειά τους με 1.5% σφάλμα.

Θέλετε να το πιστεύετε αυτό.

Όσο αφορά τα ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ νομίσματα, τους βγάζω το καπέλλο. Τα γνωρίζουν. Όσο αφορά τα Ελληνικά, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι μαθαίνουν στου κασίδι το κεφάλι.
Για παράδειγμα, στα νομίσματα του Ιακωβίδη, είναι εκτός 100%. Σε ΟΛΑ !  Επίσης στα Μονόλεπτα του Γεωργίου. Να τα συγκρίνετε με τα Lincoln cents.  Τα βλογιοκομένα cents με χαρακιές και τσαμπουκάδες  βγαίνουν 65άρια και βάλε. Τα μονόλεπτα του Γεωργίου... τα έχουν καρατομήσει.

Με λίγα λόγια. Στα ελληνικά νομίσματα πάσχουν υπερβολικά. Προφανώς τα ... εξετάζουν νεοσύλλεκτοι. Στου κασίδι το κεφάλι....

Να σας βάλω και λίγο στο προβληματισμό του Γιώργου (δεν συμφωνώ Γιώργο ότι για τα χαμηλής αξίας δεν πρέπει ή δεν δίνουν σημασία. ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ !!!!).
Δείτε τη φωτό που σας βάζω. Γράψτε τις απόψεις σας πως βαθμολόγησαν τα νομίσματα αυτά. Είμαι σίγουρος ότι θα πέσετε όλοι έξω. Αυτοί ξέρουν εσείς δεν ξέρετε...
(Φωτογραφήθηκαν με ακριβώς ίδιες συνθήκες)

Γράψτε...


O αριστερός Γιώργης MS64 και ο δεξιός  MS62


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - ukobke - 11/11/17 07:24:46

Γιώργο, το έχουμε εξαντλήσει το θέμα. Δεν νομίζω ότι οι έλληνες συλλέκτες έχουν παράπονο "βαθμολόγησης" για ένα στα διακόσια νομίσματα ή ένα στα πενήντα. H συχνότητα είναι 1/3. Ας πούμε ότι στραβώνονται στα δικά τους νομίσματα. Αλλά 20% (1/5)  είναι τουλάχιστον προβληματικά στο βαθμό.

Μόνο στα ελληνιικά τους βγαίνει η κούραση και όχι στα αμερικάνικα;

Ίσως σε 10-20 χρόνια (σύμφωνα με το ρυθμό τους) να αξιολογούν και τα ελληνικά σωστά. Δύσκολο όμως, γιατί δεν μπορεί μια δεκάρα όπως του Σίμου να τη βαθμολογήσουν σήμερα 66 και μετά 69.

Ο μόνος λόγος που εξυπηρετεί το σλαμπάρισμα είναι στην πώληση. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που τον αποδέχομαι. (Για να μη γράφει άλλα ο φίλος μου Δημήτρης).

@Σίμο. Δεν έγραψες πιο είναι BN, RB ή RD


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - iapwnas - 11/11/17 07:38:26

Νικο καλημερα, τα κοματια ομορφα και οι φωτογραφιες σου επισης! Στην ερωτηση για βαθμους δεν εχω αποψη αλλα και τα δυο δειχνουν να εχουν παρει rb, παροτι το δεξιο ειναι σαφως πιο κοκκινο!


RE: 20 λεπτά 1969 Φορέστε γυαλιά ηλίου - MintError - 11/11/17 13:36:19

To αριστερό RB το δεξί BN . Αυτοί όμως μάλλον το δεξί το έβγαλαν RD γιατί έχουν κόλλημα με τις ξανθιές...  Big Grin