Συλλεκτικό Στέκι
10 λεπτά 1831 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Καποδίστριας (1828-1831) (https://syllektiko-steki.gr/forum-10.html)
+--- Νήμα: 10 λεπτά 1831 (/thread-3168.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


RE: 10 λεπτά 1831 - exmim - 22/02/19 08:32:34

Μεγάλο θέμα σήκωσες Γιωργο Smile. Να γράψω μια άποψη,προς σκέψη. Ίσως ολα να έχουν να κάνουν με το πως στέλνεις το νόμισμα. Αν το στείλεις για απλή πιστοποίηση θα αξιολογήσουν απλά την κατάσταση του. Δηλαδή π.χ αυτό το σεντ αφου είναι ακυκλοφόρητο θα γράψουν UNC, αλλά λόγο του οτι σαν νόμισμα έχει κάποια θέματα,θα προσθέσουν το Details, και λόγο του οτι τα θέματα αφορούν τον δίσκο, θα γράψουν και το planschet flaw. Αυτό,γιατί στάλθηκε,και πληρώθηκε για απλή πιστοποίηση. Τώρα, αν το ιδιο κέρμα,το στείλεις ως mint error, και πληρωθεί για να το αξιολογήσουν ως τέτοιο (πηγαίνει σε άλλους εκτιμητές, φαντάζομαι, με εμπειρία σε σφάλματα παραγωγής νομισμάτων), τότε αφού ειναι ακυκλοφόρητο, θα του δώσουν το MSτοσο, αλλά, θα αναγράψουν επάνω και mint error, και αφού αξιολογείτε σαν σφάλμα, θα γραψουν και την κατηγορία-είδος του σφάλματος, στην προκείμενη περίπτωση κάτι σχετικό με τον δίσκο. Συνοψίζοντας, το στέλνεις και το πληρώνεις να στο αξιολογήσουν σαν νόμισμα απλά, παίρνεις την κατάσταση του (όποια είναι αυτή), + το ντιτειλ, στην προκείμενη περίπτωση..planschet flaw.  Το στέλνεις ως μιντ ερορ και το πληρώνεις πάρα πάνω Wink , τότε, το αξιολογούν ως σφάλμα, και στο γράφουν και πάνω στο κουτί,+ την κατηγορία του σφάλματος. Όλα είναι για το χρήμα Γιώργο Big Grin ...


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 22/02/19 09:07:56

Mετά από 8 σελίδες είναι η πρώτη φορά που συμφωνώ σε κάθε λέξη!!!


RE: 10 λεπτά 1831 - sroussos - 22/02/19 14:16:41

Από  την μέχρι τώρα εμπειρία μου σε νομίσματα που έχω στείλει στην NGC. Έχω στείλει ένα λεπτό 1838 για μένα σε κατάσταση XF   σφάλμα στον δίσκο .Το βγάλανε VF planset flaw. Έστειλα επίσης και ένα δίλεπτο του 1848  με πρόβλημα στον δίσκο επίσης, σχεδόν ακυκλοφόρητο. Το έδωσαν καθαρό βαθμό MS 61 . Νομίζω τουλάχιστον στην NGC  το σκέφτονται να κάψουν ένα καλό νόμισμα που έχει μητρικά προβλήματα. Γιατί  το detaels δυστυχώς το καίει ένα καλό νόμισμα και να είναι από λάθος π.χ αυτού που το καθάρισε  , πληρώνει το λάθος του,  αλλά να καίγεται ένα νόμισμα που δεν το  έχει πειράξει κανένας  νομίζω πως είναι άδικο.


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 22/02/19 14:42:15

(22/02/19 14:16:41)sroussos Έγραψε:  Από  την μέχρι τώρα εμπειρία μου σε νομίσματα που έχω στείλει στην NGC. Έχω στείλει ένα λεπτό 1838 για μένα σε κατάσταση XF   σφάλμα στον δίσκο .Το βγάλανε VF planset flaw. Έστειλα επίσης και ένα δίλεπτο του 1848  με πρόβλημα στον δίσκο επίσης, σχεδόν ακυκλοφόρητο. Το έδωσαν καθαρό βαθμό MS 61 . Νομίζω τουλάχιστον στην NGC  το σκέφτονται να κάψουν ένα καλό νόμισμα που έχει μητρικά προβλήματα. Γιατί  το detaels δυστυχώς το καίει ένα καλό νόμισμα και να είναι από λάθος π.χ αυτού που το καθάρισε  , πληρώνει το λάθος του,  αλλά να καίγεται ένα νόμισμα που δεν το  έχει πειράξει κανένας  νομίζω πως είναι άδικο.

Φίλε sroussos είναι σημαντική η μαρτυρία σου. Για να την συνδέσω και με την προηγούμενη υπόθεση του exmim είχες στείλει κάποιο από τα δύο ή και τα δύο να τα εξετάσουν ως mint error η τα έστειλες και τα δύο ως απλά?


RE: 10 λεπτά 1831 - STEL2 - 22/02/19 15:58:49

Δηλαδή, το cent, σαν τι εχει σταλεί ? Σαν error εχει σταλεί, για αυτό γράψανε το plancet flow. Για κοιτάξτε σε τι τιμή το πουλάει ! Αν δεν είχε το plancet flaw, δεν θ'αξιζε τίποτα


RE: 10 λεπτά 1831 - coll - 22/02/19 16:16:05

(21/02/19 23:46:46)coll Έγραψε:  Δεν ειναι αποδεκτο το το planchet flow σε αυτο το κερμα λεμεεεεεεεεεε!
Καλα  κανανε και το κοψανε μην  κοψω κι εγω τις φλεβες μου  Confused

Καλο σας βραδυ

(21/02/19 23:49:00)Lary Έγραψε:  Απο ποιόν δεν είναι αποδεκτό φίλε Σωτήρη? Απο εσένα? Μπορείς να τους το πεις αν θέλεις.

(22/02/19 15:58:49)STEL2 Έγραψε:  Δηλαδή, το cent, σαν τι εχει σταλεί ? Σαν error εχει σταλεί, για αυτό γράψανε το plancet flow. Για κοιτάξτε σε τι τιμή το πουλάει ! Αν δεν είχε το plancet flaw, δεν θ'αξιζε τίποτα

Πανω στο συγκεκριμενο παραδειγμα λοιπον
Το νομισμα εχει πασιφανως μια  ιδιαιτεροτητα. 
Βαση λογικης της εταιριας (και οπως εγω το αντιλαμβανομαι ) η εταιρια δινει τον ορο του προβληματος του νομισματος,ομως ΔΕΝ δινει βαθμο στο νομισμα διοτι θεωρει (στην προκειμενη περιπτωση που αφορα ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ)οτι η βλαβη ΔΕΝ εγινε απο μηχανικο λαθος αλλα παρενεβη με καποιο τροπο ανθρωπινη πρωτοβουλια.

Υ.Σ Lary , δεν ξερω γιατι, εχεις κολησει στο τι μπορει να αρεσει σε μενα ή  σε σενα, και δεν καταλαβαινεις οτι οι εταιριες πιστοποιουν με βαση προυπαρχοντα <μπουσουλα> πλην καποιον περιπτωσεων που ισως σφαλουν. Επι τοσες σελιδες αυτον  τον πιστοποιητηκο <γνωμονα > προσπαθουμε να σου εξηγησουμε. 
Και αν θες την προσωπικη μου αποψη (αφου επιμενεις)καλως δεν πηρε βαθμο ,οπως καλο ειναι να μην παρουν βαθμο τα εκατονταδες τεχνητα σφαλματα(παρα πολλα μαλιστα σε Ελληνικα κομματια,που προσφφτα βγηκαν στην φορα φωτο και εγινε λογος γι αυτα σε αλλο φορουμ) .
Αν ο τυπος ζητα οτι ζητα (και οποιος γουσταρει  ας τα δωσει) φαντασου δηλ τι θα ζητουσε αν του εδιναν και βαθμο δηλαδη για σφαλματα του κ---ου ..........


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 22/02/19 17:08:38

(22/02/19 15:58:49)STEL2 Έγραψε:  Δηλαδή, το cent, σαν τι εχει σταλεί ? Σαν error εχει σταλεί, για αυτό γράψανε το plancet flow. Για κοιτάξτε σε τι τιμή το πουλάει ! Αν δεν είχε το plancet flaw, δεν θ'αξιζε τίποτα

Φίλε μου Στέλιο ο μόνος που θα μπορούσε να μας πει σαν τι έχει σταλεί το cent είναι αυτός που το πουλάει (αν ήταν αρχικά δικό του το νόμισμα ως raw). Πάμε τώρα να εξετάσουμε αυτό που λες ότι σταλθηκε σαν error και γράψανε planchet flaw. Από πάνω έγινε μια υπόθεση σχετικά με το πως μπορεί να σταλεί ένα νόμισμα και τι μπορούμε εμείς να περιμένουμε ως αποτέλεσμα. Την πλήρη επιβεβαίωση για το πως θα αντιμετωπιστεί ένα νόμισμα μπορεί να την κάνει ΜΟΝΟ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ. Εγώ προσπαθώ να εξάγω συμπεράσματα μέσω των παραδειγμάτων που εμφανίζονται. Και σε ρωτάω: αυτό το cent του 1909 σαν τι στάλθηκε και γιατί πήρε και καθαρό βαθμό (MS 64 RD) - AΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΨΑΝΕ και το χαρακτηρίσανε Mint Error με αιτιολογία planchet flaw obverse?

https://minterrornews.com/news-2-6-09-heritage_fun.html   (είναι το 5ο κατά σειρά νόμισμα)


Από βαθμολογικής άποψης είναι ίδια και τα 2 νομίσματα??????? Είναι άλλο πράγμα να μην έχει καθαρό βαθμό (όπως ΚΟΨΑΝΕ το cent του 1955) και τελείως άλλο πράγμα ο βαθμός του cent του 1909. Ναι, planchet flaw και τα δύο (που σημαίνει και τα δύο έχουν πρόβλημα δίσκου) και για την ακρίβεια του 1909 μόνο στον εμπροσθότυπο, αλλά το ένα ΚΟΠΗΚΕ και το άλλο το ΠΕΡΑΣΑΝΕ με ΚΑΘΑΡΟ ΒΑΘΜΟ και χαρακτηρισμένο ως MINT ERROR - PLANCHET FLAW OBVERSE!!!! 

Με αυτά που έχω δει λοιπόν ως τώρα, αν ένα νόμισμα χαρακτηριστεί ως ΜΙΝΤ ΕRROR ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΒΑΘΜΟ όπως του 1909. Αν ΔΕΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ως MINT ERROR ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΑΡΟ ΒΑΘΜΟ όπως του 1955. Όσον αφορά την τιμή ο καθένας ζητάει ό,τι θέλει οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 22/02/19 17:25:10

Φίλε coll δεν έχω κολλήσει. Σχολιάζω απλά τα λεγόμενά σας με επιχειρήματα όπως σχολιάζετε και εσείς τα δικά μου γι'αυτό και προχωράει η συζήτηση. ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ η PCGS στην ιστοσελίδα της ότι ο κωδικός 93: Planchet Flaw αναφέρεται σε πρόβλημα ή όποιο ελάττωμα δίσκου που δεν έγινε από μηχανικό λάθος αλλά από ανθρώπινη παρέμβαση????????????

ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ!!!

ΥΓ. Μου ανέφερες ότι προσπαθείτε επί τόσες σελίδες να μου εξηγήσετε τον γνώμονα που ακολουθεί η εταιρεία. Είναι απολύτως σεβαστό. Αλλά είναι η δική σας εξήγηση και όχι της εταιρείας.


RE: 10 λεπτά 1831 - nikos11 - 22/02/19 18:24:43

(22/02/19 17:25:10)Lary Έγραψε:  Φίλε coll δεν έχω κολλήσει. Σχολιάζω απλά τα λεγόμενά σας με επιχειρήματα όπως σχολιάζετε και εσείς τα δικά μου γι'αυτό και προχωράει η συζήτηση. ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ η PCGS στην ιστοσελίδα της ότι ο κωδικός 93: Planchet Flaw αναφέρεται σε πρόβλημα ή όποιο ελάττωμα δίσκου που δεν έγινε από μηχανικό λάθος αλλά από ανθρώπινη παρέμβαση????????????

ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ!!!

ΥΓ. Μου ανέφερες ότι προσπαθείτε επί τόσες σελίδες να μου εξηγήσετε τον γνώμονα που ακολουθεί η εταιρεία. Είναι απολύτως σεβαστό. Αλλά είναι η δική σας εξήγηση και όχι της εταιρείας.
Γιώργο, προφανώς είναι η δική μας εξήγηση και όχι της εταιρείας. Της εταιρείας θα ήταν αν το ερώτημα γινόταν στην εταιρεία και απαντούσε κάποιος εκπρόσωπός της Wink . Επίσης, αν γραφόταν φαρδιά πλατιά κάπου στην ιστοσελίδα της εταιρείας, θα το είχαμε επισημάνει και δεν θα γράφαμε/κουβεντιάζαμε τόσες σελίδες.


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 22/02/19 18:27:54

Nίκο σ'ευχαριστώ που επισημαίνεις το αυτονόητο. Είναι μια αρχή  Wink