Συλλεκτικό Στέκι
Sovereign Rarities by M.Marsh - Σπάνιες χρυσές λίρες - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Αγγλικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-87.html)
+--- Νήμα: Sovereign Rarities by M.Marsh - Σπάνιες χρυσές λίρες (/thread-748.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: Sovereign Rarities by M.Marsh - Σπάνιες χρυσές λίρες - Nonos - 14/04/17 12:29:04

Όπως σωστά ανέφερε ο Κοσμάς πριν κάμποσο καιρό και ο Γιώργος σήμερα κάποιες βάση κλίμακας Μarsh λείπουν, οπότε κάποιος επόπτης αν μπορεί να συμπληρώσει τις εξής:

1836       Extra letter Ν         - R3
1837       Error 8                   - R3
1838       Narrow Shield           - R3
1843       3 over 2                    -R5


RE: Sovereign Rarities by M.Marsh - Σπάνιες χρυσές λίρες - Nonos - 14/04/17 13:00:58

Για την 1839 την βλέπω πως είναι R3 αλλά εδώ μπαίνει σφήνα η 1841 και τα μπερδεύει Big Grin 
αν την αξιολογήσω σε κλίμακα Μarsh, γιατί είναι σίγουρα πιο σπάνια από την 1839 αλλά δεν είναι R4.
Βλέπω λοιπόν ακόμα ένα παράδειγμα που μου δείχνει πως η κλίμακα Marsh σήμερα φαίνεται λάθος ακόμα και στην θεμελιώδη οργάνωσή της όταν κάνω συγκριτικά


RE: Sovereign Rarities by M.Marsh - Σπάνιες χρυσές λίρες - gkounto - 14/04/17 15:49:26

Εδω αγαπητέ  μου Μιχάλη σε έχασα εννοώ κάτι με τη 39 και την 41  που δεν κατάλαβα την σύγκριση.

  Παντως δεν πιστευω τα νούμερα που δείχνει στις σπανιοτητες του ο αείμνηστος κατα τα αλλα Micheal Marsh. Εχω την τιμη να τον εχω γνωρίσει προςωπικα και μου έχει αφιερώσει ένα βιβλίο του. Τα βιβλία ομως ειναι πάντα  ένας οδηγός εποχής άς  το εχουμε υπόψιν.


RE: Sovereign Rarities by M.Marsh - Σπάνιες χρυσές λίρες - Nonos - 14/04/17 16:17:01

(14/04/17 15:49:26)gkounto Έγραψε:  Εδω αγαπητέ  μου Μιχάλη σε έχασα εννοώ κάτι με τη 39 και την 41  που δεν κατάλαβα την σύγκριση.

  Παντως δεν πιστευω τα νούμερα που δείχνει στις σπανιοτητες του ο αείμνηστος κατα τα αλλα Micheal Marsh. Εχω την τιμη να τον εχω γνωρίσει προςωπικα και μου έχει αφιερώσει ένα βιβλίο του. Τα βιβλία ομως ειναι πάντα  ένας οδηγός εποχής άς  το εχουμε υπόψιν.

Είχες γράψει νωρίτερα:
(14/04/17 11:23:41)gkounto Έγραψε:  ΥΓ. 1839 πολύ πιο σπάνια απο R2, R4 θα ελεγα, η 1841 σήμερα μάλλον R4 κοκ. .
το πήρα σαν παράδειγμα και τοποθέτησα τις σκέψεις μου σε συγκριτικό των δύο χρονολογιών μέσα στη κλίμακα του Marsh εξάγοντας το δικό μου συμπέρασμα για το ότι δομικά δεν μπορεί να ανήκουν στο ίδιο επίπεδο αλλά ούτε στο προηγούμενο και ούτε στο επόμενο για την καθεμία ξεχωριστά συγκρινόμενες είτε μεταξύ τους είτε με άλλες χρονολογίες που βρίσκονται σε ανώτερο ή σε κατώτερο επίπεδο της κλίμακας. Kαι αυτό δείχνει πως στο σήμερα δείχνει ξεπερασμένη η κλίμακα αυτή.


RE: Sovereign Rarities by M.Marsh - Σπάνιες χρυσές λίρες - acaliptos - 15/04/17 01:44:31

Λείπει απο την πρώτη σελίδα η 1872M. 
Rare χαρακτηρισμένη απο τον Marsh αυτή με τον θυρεό , scarce αυτή με τον Άι Γιώργη.

748.180 κομμάτια κόπηκαν συνολικά εκείνη την χρόνια στο συγκεκριμένο νομισματοκοπείο , χωρίς να ξέρουμε τον ακριβή αριθμό για την καθεμιά.

Κάπου ειχα διαβάσει ότι τις χρονιές που έχουμε "μικτά" νούμερα , υπολογίζουν οτι περίπου ένα 20% ήταν θυρεοί .
Δεν ξέρω κατα ποσό ισχύει και για ποιες χρονιές .


RE: Sovereign Rarities by M.Marsh - Σπάνιες χρυσές λίρες - Nonos - 15/04/17 07:31:28

(15/04/17 01:44:31)acaliptos Έγραψε:  Λείπει απο την πρώτη σελίδα η 1872M. 
Rare χαρακτηρισμένη απο τον Marsh αυτή με τον θυρεό , scarce αυτή με τον Άι Γιώργη.

Σωστό και σε ευχαριστώ για την επισήμανση!


Οπότε κάποιος επόπτης ας συμπληρώσει συγκεντρωτικά και τις εξής:

1836       Extra letter Ν         - R3
1837       Error 8                   - R3
1838       Narrow Shield           - R3
1843       3 over 2                    -R5
1872-M      Rare (Shield)                                                  

1872-M      2 over 1            R4
1874          Rare  (St George)
1880  Second 8 over 7 no BP         Rare
1880  No BP                                    Rare
1881-M      Rare  (Shield)
1881-M         No BP                         Rare
1887         Very small J.E.B.              R2
1887-M Smaller J.E.B. with more space between    Rare
1887-S  smaller J.E.B. with more space between    Rare


RE: Sovereign Rarities by M.Marsh - Σπάνιες χρυσές λίρες - chris_1972 - 15/04/17 19:03:03

Νομίζω αν συνεργαστούμε μεταξύ μας μπορεί να δώσουμε μια νέα εικόνα στον πίνακα σπανιότητας, κρατώντας πάντα την κλίμακα πυ χρησιμοποιεί ο Marsh. Αν επεξεργαστούμε τα δεδομένα της εποχής μας κάποια μπορεί να αλλάξουν. Έτσι θα έχουμε μια καλύτερα ολοκληρωμένη άποψη του σήμερα. Αυτό μπορεί να είναι ένα χρήσιμο εργαλείο στα δικά μας χέρια αλλά και στα χέρια όσων φίλων ξεκινούν την ενασχόληση τους με τις χρυσές λίρες Αγγλίας. Μπορούμε να προσθέσουμε πάντα κατά την εκτίμηση μας και κάποιες ποικιλίες οι οποίες δεν αναφέρονται στα βιβλία του Marsh.


RE: Sovereign Rarities by M.Marsh - Σπάνιες χρυσές λίρες - Nonos - 18/04/17 17:31:49

Ο αρχικός πίνακας συμπληρώθηκε με τις επισημάνσεις σας, ευχαριστώ πολύ την διαχειριστική ομάδα για την άμεση ανταπόκριση!


RE: Sovereign Rarities by M.Marsh - Σπάνιες χρυσές λίρες - acaliptos - 18/04/17 21:13:26

Tο παρακάτω Rarity ισχύει?
https://e.issuu.com/issuu-reader3-embed-files/latest/twittercard.html?u=jammdesign&d=jubilee_brochure&p=1

The Jubilee Head Gold Sovereign , από Baldwin's .

[attachment=2225]


RE: Sovereign Rarities by M.Marsh - Σπάνιες χρυσές λίρες - Nonos - 19/04/17 07:37:12

Μία ακόμα προσπάθεια για ένα εργαλείο εμβάθυνσης στις συγκεκριμένες χρονολογίες και νομισματοκοπεία, αρκετά ενδιαφέρον και με δυνατότητα να απλοποιηθεί για να είναι πιο εύχρηστο, θα πρότεινα να φτιαχτεί ένα νέο θέμα εδώ με τις συγκεκριμένες χρονιές, τύπους και νομισματοκοπεία, ώστε να μην χαθεί και να συμπληρωθεί με φωτογραφίες, απόψεις και σχόλια μέσα στον χρόνο